Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
Profilaktyka dentystyczna oraz edukacja w tym zakresie ma na celu zapobieganie powstawaniu wielu groźnym chorobom zębów oraz jamy ustnej. Stomatologiczny przegląd zębów powinno wykonywać się dwa razy w roku. Regularna wizyta w gabinecie dentystycznym składa się z 2 części: badania okresowego oraz czyszczenia jamy ustnej. W trakcie badania okresowego dentysta bada stan zębów i dziąseł, sprawdza czy nie pojawiły się żadne nowe, niepokojące zmiany. Dentysta może dodatkowo zalecić wykonanie prześwietlenia w celu dokładniejszego sprawdzenia stanu uzębienia.
Następnie sprawdzany jest stan dziąseł za pomocą specjalnego narzędzia do pomiaru przestrzeni pomiędzy zębami a dziąsłami. Gdy dziąsła są zdrowe, te przestrzenie są płytkie, natomiast w przypadku problemów z dziąsłami, są głębsze.
W trakcie wizyty dentysta może także oczyścić zęby, aby usunąć kamień nazębny (stwardniałą płytkę) zgromadzony na zębach i poniżej linii dziąseł oraz wypolerować zęby, aby usunąć z ich powierzchni przebarwienia. Podczas oczyszczania zębów z kamienia nazębnego dentysta wykorzystuje specjalne narzędzia i taki zabieg nazywa się skalingiem – usuwanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Po skalingu wykonuje się zabieg polerowania powierzchni zębów, najczęściej z wykorzystaniem piaszczystej pasty. Służy on usuwaniu przebarwień z powierzchni zębów.
Ponadto dentysta lub higienistka może udzielić fachowej porady, jak szczotkować zęby i używać nici dentystycznej. W okresie pomiędzy regularnymi wizytami należy samodzielnie dbać o zęby i dziąsła. Płytka nazębna stale tworzy się na zębach, ale regularne szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznych służy usuwaniu jej.

Piśmiennictwo:

1) D. Heidemann, tłum. Stanisław Potoczek, Stomatologia zachowawcza tom 1 (Kariologia, Próchnica zębów - leczenie i wypełnienia), 2001, s. 340-348.
Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności