Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
Badanie cytologiczne pozwala ocenić stopień zagrożenia możliwością rozwoju raka szyjki macicy. Badanie polega na ocenie rozmazu pobranego z kanału i tarczy szyjki macicy. Wszystkie kobiety po 25. roku życia powinny wykonywać cytologię przynajmniej raz na trzy lata – takie zalecenie dotyczy masowych badań przesiewowych z zakresu raka szyjki macicy.
Badanie cytologiczne powinno być wykonywane regularnie od momentu rozpoczęcia współżycia:
1) raz na rok u kobiet z wysokim ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (częsta zmiana partnera seksualnego, nawracające stany zapalne pochwy, krwawienie kontaktowe z pochwy),
2) raz na dwa lata u kobiet z małym ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy oraz poprawnym wynikiem cytologicznym w okresie ostatnich 12 miesięcy,
3) u kobiet ciężarnych dwukrotnie: w I i III trymestrze ciąży, tj. w okresie 1-3 i 7-9 miesiąca ciąży,
Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Zaleca się, aby na 48 godzin przed badaniem kobieta nie współżyła i nie wykonywała irygacji pochwy.
Samo badanie powinno być także poprzedzone wywiadem, w trakcie którego lekarz pyta kobietę o wiek, datę ostatniej miesiączki, regularność i długość krwawień menstruacyjnych, przebyte choroby, istniejące objawy, przebyte ciąże i porody, stosowane leki oraz powinien też zebrać dokładny wywiad rodzinny.
 

Piśmiennictwo:

1) Dębski R.,  Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009.
2) Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006.
Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności