O zagrożeniach w sieci

Przestępstwa internetowe, cyberuzależnienie – to tylko niektóre z tematów, o jakich dyskutowali dzisiaj uczestnicy konferencji naukowej „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka”. Wydarzenie jest kolejnym przedsięwzięciem w ramach realizowanego od 2012 roku przez Województwo Małopolskie wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Krakowską Akademię programu profilaktycznego. – To pierwszy taki projekt w Polsce – podkreślał w poniedziałek wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dane są alarmujące. Aż 25 proc. dzieci deklaruje, że kontaktowało się w sieci z osobami, których wcześniej nie znało osobiście – 8 proc. spotkało się twarzą w twarz z osobą, którą poznało w sieci. 17 proc. dzieci otrzymało wiadomości (np. e-maile) z podtekstem seksualnym. 

– Dlatego też zaczęliśmy konkretnie działać. Powstał program profilaktyczny „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, który został skierowany nie tylko do uczniów szkół podstawowych od 4 do 6 klasy, ale także nauczycieli i rodziców – podkreślał Wojciech Kozak, wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Myślę, dzięki osobom, które angażują się w ten projekt całym sercem, działania te zaczynają przynosić już pierwsze efekty – dodał.

Przypomnijmy, program „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” jest realizowany wspólnie przez Województwo Małopolskie, Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Krakowską Akademię im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2012 roku projektem objęto dzieci ze szkół podstawowych z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza oraz Myślenic, a także ich nauczycieli i rodziców. Obecnie program jest realizowany we wszystkich 1462 małopolskich szkołach podstawowych.

Na poniedziałkowej konferencji naukowej „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka” przedstawiono pierwsze efekty programu. W ciągu ostatnich dwóch lat odbyło się ponad 3,6 tys. spotkań z uczniami – w sumie uczestniczyło w nich ponad 121,4 tys. dzieci. Zorganizowano też specjalne zajęcia dla nauczycieli (1 743 spotkań dla 9 492 osób) i rodziców (436 spotkań dla 22 270 osób). Kwota wsparcia ze strony Województwa Małopolskiego to ponad 380 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom udało się m.in. zakupić nowoczesne materiały szkoleniowe. Kolejną partię tych pomocy edukacyjnych wicemarszałek Wojciech Kozak przekazał małopolskiej policji w czasie inauguracji poniedziałkowej konferencji.

Swoim patronatem konferencję „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka” objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek, Rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. dr hab. Jerzy Malec.

Programy profilaktyczne