Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

W dniu 27 stycznia 2017 r. w Warszawie odbył się II Narodowy Kongres Żywieniowy zorganizowany przez Instytut Żywności i Żywienia. Kongres skierowany był do specjalistów ds. żywienia, przedstawicieli środowiska medycznego jak i wszystkich zainteresowanych tematyką żywienia
w prewencji i leczeniu chorób.

Podczas wykładów poruszono wiele istotnych zagadnień związanych m.in. z profilaktyką pierwotną nowotworów złośliwych, które wzrastają w sposób największy i najszybszy spośród przewlekłych chorób niezakaźnych (PChN) na świecie. Szacuje się, iż do 2025 r. wszystkie PChN będą stanowić - 60,8%, w tym rak - 39,2%. Zważywszy na rangę problemu zdrowotnego, przedstawiony został najnowszy stan wiedzy naukowej na temat żywieniowych przyczyn powstawania nowotworów (czynników ryzyka), a także dietetycznych sposobów zapobiegania i leczenia chorób nowotworowych. Poruszono także kwestie związane z przetworzoną żywność oraz jej zanieczyszczeniami. Omówiono badania w zakresie niektórych substancji dodatkowych do żywności oraz podkreślono rolę Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), która klasyfikuje niektóre substancje do czynników i substancji rakotwórczych wg grup: 1, 2A, 2b, 3 i 4.

Warto nadmienić, iż z dniem 19 stycznia br. została zainaugurowana działalność Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, która została zrealizowana ze środków finansowych projektu: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat żywności oraz żywienia w prewencji chorób onkologicznych można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Żywności i Żywienia (www.izz.waw.pl) oraz Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (www.ncez.pl).

Streszczenia wykładów i galeria zdjęć z II Narodowego Kongresu Żywieniowego zostaną wkrótce opublikowane na stronie internetowej http://kongres-zywieniowy.waw.pl/.

 

Lepiej zapobiegać , niż leczyć. Wyszukaj program profilaktyczny

Powiat bocheński Powiat brzeski Powiat chrzanowski Powiat dąbrowski Powiat gorlicki Powiat krakowski Powiat limanowski Powiat miechowski Powiat myślenicki Powiat nowosądecki Powiat nowotarski Powiat olkuski Powiat oświęcimski Powiat proszowicki Powiat suski Powiat tarnowski Powiat tatrzański Powiat wadowicki Powiat wielicki Kraków Tarnów Nowy Sącz
Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności