Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska
PROFILAKTYKA
W MAŁOPOLSCE

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolbromiu od 09.12.2016 r. do 13.05.2017 r. realizuje projekt „Nic dwa razy się nie zdarzy” zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Zadanie jest finansowane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Dzięki realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego Małopolski dzieci niepełnosprawne z powiatu olkuskiego wraz z rodzicami mogą skorzystać z cyklu rehabilitacyjnych wyjazdów oraz warsztatów. W ramach zadania, na przestrzeni 6 miesięcy jest zorganizowany cykl trzydniowych wyjazdów rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi w malownicze rejony Małopolski oraz cykliczne zajęcia z dziećmi na terenie OREW Wolbrom.

Głównym celem zadania jest usprawnianie sfery poznawczej dzieci i młodzieży oraz zapobieganie wykluczeniom i innym negatywnym zjawiskom społecznym. Projekt przyczynia się do zwiększenia aktywności dzieci z niepełnosprawnością w różnych sferach życia oraz wpływa na zwiększenie samodzielności i poczucia przynależności do społeczeństwa. Zadanie ma na celu rozbudzenie w nich ciekawości świata, pasji, aktywności życiowej, nabywanie nowych umiejętności z zakresu samoobsługi i uspołecznienia, umożliwienie osobom niepełnosprawnym wyrównania jakości życia ze sprawnymi rówieśnikami oraz usprawnianie psychoruchowe poprzez różne formy terapii.

W dniach 9 – 11 grudnia 2016 r. (Bukowina Tatrzańska) i 6 – 8 stycznia 2017 r. (Białka Tatrzańska) odbyły się dwa z trzech wyjazdów w ramach projektu „Nic dwa razy się nie zdarzy” – zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Podczas wyjazdów odbyły się warsztaty szkoleniowe dla rodziców. Szkolenia obejmowały tematykę pierwszej pomocy dorosłego, dziecka i niemowlęcia, którą to przybliżył uczestnikom ratownik medyczny oraz tematykę radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci, którą omówiła pani psycholog. Rodzice pracowali w grupach, wymieniali się doświadczeniami oraz wspólnie próbowali znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania i rozterki. Spotkania te zintegrowały rodziców i spowodowały, że na ich twarzach pojawił się uśmiech i zadowolenie.  W czasie, gdy rodzice brali udział w szkoleniach, ich pociechy pod czujnym okiem opiekunów bawiły się chustą Klanza, malowały, tańczyły itp. Poza warsztatami na terenie hoteli, zostały zorganizowane zajęcia w wodzie na basenach, wg koncepcji Halliwick. Po zajęciach dzieci czas wolny spędzały aktywnie, korzystając ze wszystkich dostępnych atrakcji Term.

W wolnym czasie rodzice wraz ze swoimi pociechami spacerowali podziwiając piękne górskie krajobrazy, zjeżdżali pontonami na specjalnie dla nich przygotowanym torze oraz wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami przy płomieniu ogniska.

Osiągnięto założone cele poprzez zmianę środowiska przez rodziny wychowujące dziecko niepełnosprawne, oderwanie od szarej rzeczywistości oraz integrację i wymianę doświadczeń. Rodzice otrzymali wytyczne do rehabilitacji psychospołecznej swoich dzieci oraz nabyli umiejętności radzenia sobie z niepełnosprawnością w rodzinie na tle życia społecznego.

 

{gallery}gallery1273{/gallery}

Lepiej zapobiegać , niż leczyć. Wyszukaj program profilaktyczny

Powiat bocheński Powiat brzeski Powiat chrzanowski Powiat dąbrowski Powiat gorlicki Powiat krakowski Powiat limanowski Powiat miechowski Powiat myślenicki Powiat nowosądecki Powiat nowotarski Powiat olkuski Powiat oświęcimski Powiat proszowicki Powiat suski Powiat tarnowski Powiat tatrzański Powiat wadowicki Powiat wielicki Kraków Tarnów Nowy Sącz
Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

TAGI

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności