Dieta DASH na zdrowe serce

Autor: Agnieszka Gąsior, mgr dietetyki

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest modyfikacją diety śródziemnomorskiej, a została opracowana pod koniec lat 90- tych ubiegłego wieku przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Dieta ta została stworzona w celu terapii nadciśnienia tętniczego (ma udowodnione działanie obniżające ciśnienie krwi) ale obecnie znajduje zastosowanie także w profilaktyce i terapii innych schorzeń. Od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszych diet świata opracowanego przez wybitnych specjalistów z dziedziny medycyny, żywienia i dietetyki.

Skąd pochodzi nazwa „dieta DASH”?

Od wielu lat próbowano określić czy istnieje dieta, która byłaby skuteczna w obniżaniu ciśnienia krwi. Pozytywnej odpowiedzi na to pytanie dostarczyło badanie o nazwie Dietary Approches to Stop Hypertension (Dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia). Program żywieniowy zastosowany we wspomnianym badaniu DASH pozwala obniżyć ciśnienie skurczowe, średnio o około 6 mm/Hg oraz ciśnienie rozkurczowego 3 mm/Hg. Istotną informacją jest fakt, iż pierwsze spadki ciśnienia zaobserwowano już po dwóch tygodniach stosowania diety opierającej się na spożywaniu starannie dobranych produktów pokarmowych. Efektem powyżej wspomnianego badania DASH jest właśnie dieta o tej samej nazwie.

Założenia diety DASH

Główne założenia twórców tej  diety to: zmniejszenie poziomu sodu w pożywieniu (do 5 g na dobę), który uważany jest za istotną przyczynę nadciśnienia tętniczego oraz zwiększenie spożycia produktów bogatych w składniki mineralne pomagające w obniżaniu ciśnienia: magnez, potas, wapń. W myśl jej założeń, nie powinno się przekraczać w codziennym jadłospisie 2000 kcal w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać, iż wartość energetyczna diety powinna być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego naszego organizmu.

Porcje produktów w diecie DASH dla zapotrzebowania energetycznego wynoszącego 2000 kcal:

dieta.pngŹródło: National Heart, Lung, and Blood Institute, https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/heart/dash_brief.pdf

 

Dieta DASH jest zalecana między innymi przez następujące medyczne towarzystwa naukowe

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego,
Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego,
Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia,
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne,
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne,
Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne

Literatura:
National Heart, Lung, and Blood Institute, www.nhlbi.nih.gov
Cichocka A.: Dieta DASH w teorii i zastosowaniu. Wyd. Medyk, Warszawa, 2018, 1-221.
Cichocka A.: Narodowe Centrum Edukacji. Dieta DASH – gwiazda wśród diet.


Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji