Profilaktyka w Małopolsce

logo małopolska

Szanowni Państwo,

Serdecznie witamy na stronie www.profilaktykawamalopolsce.pl - portalu, którego głównym założeniem jest popularyzacja wśród mieszkańców Małopolski informacji na temat dostępnych i realizowanych programów ochrony i promocji zdrowia na terenie województwa małopolskiego.

Kluczowym elementem strony jest wyszukiwarka programów profilaktycznych i zdrowotnych.

Odnajdą tu Państwo podstawowe informacje o aktualnie realizowanych na terenie Małopolski programach profilaktycznych, a także będą mieli możliwość, przy ich wykorzystaniu, zastanowienia się i podjęcia decyzji  o  swoim bezpośrednim udziale w oferowanych w ramach programów bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

Zapraszamy do korzystania z serwisu!

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji. Profilaktyka polega na wykrywaniu chorób we wczesnym stadium oraz zapobieganiu ich rozwojowi w celu uniknięcia groźnych powikłań i stanów chorobowych. To także: propagowanie zdrowego stylu życia, unikanie czynników ryzyka oraz kształtowanie korzystnych dla zdrowia wzorów zachowań u każdego z nas.

Na terenie Województwa Małopolskiego w ramach tej profilaktyki realizowanych jest szereg programów finansowanych z budżetu województwa. Dotyczą one przede wszystkim: budowania świadomości prozdrowotnej, motywacji do udziału w badaniach profilaktycznych, a szczególnie - informacji o profilaktyce. Informujemy, mianowicie o prostych indywidualnych zachowaniach prozdrowotnych: takich jak np.: rzucenie palenia papierosów, ograniczenie spożywania alkoholu, podjęcia aktywności fizycznej, zachęcanie do podjęcia walki o zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów, regularne kontrolowanie ciśnienia krwi, które mają istotne znaczenie dla poprawy stanu zdrowia każdego z nas. Z inicjatywy Województwa Małopolskiego podejmowane są działania profilaktyczne m.in. w zakresie: kardiologii, onkologii, profilaktyki depresji, cyberzagrożeń oraz działań z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych.

Deklaracja Dostępności           Polityka prywatności