Pomoc fizjoterapeuty w leczeniu nadwagi

Fizjoterapeuta zajmuje się przywracaniem sprawności fizycznej osobom z ograniczeniami ruchu wynikającymi z chorób lub będącymi następstwem wypadków.

Zdjęcie: Pexels zrobione przez Karolinę Grabowską

Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, a jej brak lub niedostateczna ilość może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. Niedobór wysiłku fizycznego może powodować wiele schorzeń cywilizacyjnych – m. in. nadwagi, słabej przemiany materii, niewydolności układu sercowo-naczyniowego itd.

U młodych ludzi siedzący tryb życia często bywa przyczyną wad postawy i znacznej nadwagi. Aktywność fizyczna obejmuje wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem, podczas których, przyśpiesza się praca serca, przemiana materii i usprawniają wszystkie układy i narządy. Uprawianie sportu od najmłodszych lat oraz pozytywne doświadczenia z nim związane kształtują nawyki sprzyjające zachowaniu zdrowego trybu życia w późniejszych latach. Aktywność fizyczna jest bardzo pomocna w łagodzeniu stresu, zapewnieniu ogólnego dobrego samopoczucia, osiągnięciu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz w obniżaniu ryzyka przewlekłych chorób.

Rola fizjoterapeuty w programie jest bardzo ważna. Rehabilitant proponuje model współpracy dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, celów leczenia, jego stanu zdrowia, predyspozycji oraz możliwości. Zajęcia prowadzone będą na salach gimnastycznych, wyposażonych w sprzęt rehabilitacyjny, na basenie oraz w terenie na świeżym powietrzu, pod ścisłą kontrolą wykwalifikowanej kadry  fizjoterapeutycznej. Rehabilitanci podczas wykonywanych ćwiczeń przez pacjentów, dbają o poprawną technikę ich wykonywania oraz uczą podstawowych wzorców ruchowych.

Pacjenci będą zakwalifikowani do ok. 12- osobowych grup,  do których będą podzieleni wg  ustalonych kryteriów. Żeby jednak fizjoterapia była efektywna, wymaga nie tylko uwagi i czasu ze strony doświadczonego rehabilitanta. Wysiłki muszą być podjęte również przez osobę chorą, a często również przez jej najbliższych. Osiągnięcie sukcesu wymaga systematyczności, zaangażowania i partnerskiej współpracy pacjenta z terapeutą.

Autor:
mgr fizjoterapii Sylwia Miśkowiec
Uzdrowisko Rabka S.A.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji