Europejski Dzień Walki z Otyłością

Pierwszy marca każdego roku to Europejski Dzień Walki z Otyłością. Jest to czas, kiedy  zagadnienie nadwagi i otyłości jako poważny problem epidemii XXI wieku, nabiera szczególnego znaczenia. Dotyczy on coraz większej liczby osób w różnym wieku, w tym dzieci. W ostatnim czasie otyłość zyskała miano „globalnego problemu”. W Europie otyłość osiągnęła rozmiary epidemii i jest jedną z najczęstszych chorób, na którą cierpią Europejczycy niezależnie od płci i wieku.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób. Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu, nadmierne spożywanie cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed monitorem komputera i telewizorem to tylko niektóre z codziennych zachowań, które prowadzą do gromadzenia się zbędnych kilogramów. W efekcie mogą pojawić się choroby, takie jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie całego układu kostno–stawowego, miażdżyca,  a także problemy psychiczne.

Najskuteczniejszą metodą walki z otyłością jest gruntowna i stała zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna. Proces odchudzania powinien być holistyczny, a więc oprócz redukcji masy ciała obejmować, także bardzo ważne w tym procesie aspekty wsparcia psychologicznego oraz motywacji do uprawiania aktywności fizycznej. Dieta i program treningowy,  muszą być indywidualnie dostosowane do osoby chorej oraz regularnie kontrolowane, dlatego powinny być prowadzone  przez specjalistów. Stosowanie ogólnodostępnych w Internecie czy prasie diet przynosi często odwrotny skutek i w rezultacie prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, obniżonego samopoczucia,a także szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała.

Władze Zarządu Województwa Małopolskiego dostrzegając narastający problem nadwagi i otyłości planują realizację programu zdrowotnego, dotyczącego zapobiegania nadwadze i otyłości wśród mieszkańców Małopolski. Zadanie zostało zgłoszone z inicjatywy społeczności lokalnej subregionu podhalańskiego i jako jedno z 46 zadań wybrane w głosowaniu mieszkańców Małopolski do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Obecnie program podlega opiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Programy profilaktyczne