Uzdrowisko Rabka walczy z nadwagą Małopolan

Już po raz drugi realizatorem programu polityki zdrowotnej pn. „Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego” w 2021 roku zostało Uzdrowisko Rabka S.A w Rabce Zdrój.

Do tej pory Realizator zakwalifikował do programu 110 uczestników. Podczas trwania 12 – tygodniowego cyklu wszyscy zrekrutowani pacjenci będą mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach ze specjalistami tj. lekarzem, dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Wszystkie działania oferowane w ramach programu obywają w obiektach zlokalizowanych na terenie Uzdrowiska.

Podczas indywidualnych i grupowych spotkań z dietetykiem uczestnicy będą mieli okazję skonsultować swoje problemy żywieniowe, a także nauczą się jak prawidłowo komponować zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Każdy uczestnik otrzyma jadłospis, który będzie dostosowany do stylu życia oraz preferencji danej osoby i będzie poprzedzony szczegółowym wywiadem. Dzięki indywidualnemu podejściu zwiększy się szansa na skuteczność i efektywność podjętych interwencji żywieniowych.

Zajęcia  ruchowe zostały zaplanowane w  nowoczesnych salach wyposażonych w sprzęt rehabilitacyjny i będą się odbywały pod czujnym okiem fizjoterapeutów.  Uczestnicy będą  również   korzystać  z zajęć na rabczańskim basenie solankowym oraz ćwiczyć na świeżym powietrzu podczas  zajeć z nording working na wspólnych wędrówkach zorganizowanych na pobliskich szlakach turystycznych tj.  Krzywoń, Grzebień, Polczakówka. 

Zgodnie z holistycznym podejściem do procesu redukcji masy ciała zaplanowano również zajęcia z psychologiem. Nadwaga i otyłość bardzo często wiąże się z  obniżoną samooceną oraz trudnościami w motywacji do zmian, które  jak „błędne koło” napędzają zaburzenia  odżywiania.

Program pozwoli na zwiększenie świadomości wśród uczestników na temat koniecznych modyfikacji stylu życia, które mogą uchronić ich przed konsekwencjami zdrowotnymi wywoływanymi nadmierną masą ciała czyli nadciśnieniem, cukrzycą, chorobami układu krążenia, nowotworami, a także cięższym przebiegiem Covid-19.

Realizacja programu  w poprzednich latach pokazała, że  zdecydowana większość uczestników pragnie utrzymać efekty uzyskane podczas trwania programu, a sama kuracja odchudzająca przyczyniła nie tylko do redukcji masy ciała, ale także do poprawy ogólnego samopoczucia i wzrostu pewności siebie wśród uczestników programu

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji