Kobiety i mężczyźni ćwiczą w basenie

Nieustająco walczymy z nadwagą

Minęło właśnie 6 lat, gdy Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem zaczął realizować program zwalczania nadwagi i otyłości oraz propagowania zdrowego stylu życia. Przez zdrowy styl życia zawsze rozumieliśmy przede wszystkim zgodne z zasadami dietetycznymi odżywianie i codzienną aktywność fizyczną. W pięciu edycjach programu udział wzięło ponad 400 mieszkańców Subregionu Podhalańskiego. Opiekę nad uczestnikami sprawowali: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog i dietetyk. Każdy z nich miał do spełnienia ważną rolę: lekarz dbał, by zajęcia nie zaszkodziły zdrowiu, fizjoterapeuta dobierał indywidualnie ćwiczenia na przyrządach, prowadził także zajęcia na sali gimnastycznej i w basenie rehabilitacyjnym, psycholog motywował do stosowania się do zasad, także po zakończeniu programu, a dietetyczka oprócz szerokiego poradnictwa przeprowadzała indywidulane spotkania, dobierając każdemu indywidualną dietę.

No i tak, dzięki obustronnemu zaangażowaniu, powiat tatrzański, skąd pochodzi zdecydowana większość uczestników, stał się „lżejszy” o ponad 1,5 tony – stwierdza Dyrektor Szpitala Krystyna Walendowicz. – Tyle bowiem kilogramów pozostawili u nas przez te 6 lat uczestnicy programu. A sami wyszli lżejsi, zdrowsi, radośniejsi, bardziej otwarci na otoczenie. Wiemy, że niektórzy zmienili pracę, o którą z powodu nadwagi wstydzili się aplikować.

Tegoroczna edycja programu rozpoczęła się w maju. Do programu zrekrutowano 130 osób, które podzielono na 12 grup. Każda z grup przez 12 tygodni (2-3 razy w tygodniu) intensywnie ćwiczyć będzie na urządzeniach, w sali gimnastycznej i w basenie. Dietetyczka jak zawsze zaprezentuje, jak niewiele trzeba, by zdrowe żywienie stało się codziennym towarzyszem. A psycholog zadba, by troska o własne ciało, zdrowie i samopoczucie utrzymywała się zawsze na wysokim poziomie. Efekty poprzednich programów  to średnio 5 kg mniejsza masa ciała, niż na początku programu.  Wyniki te, w kontekście trwającego tylko 12 tygodni programu, budzą szacunek. I tak jak w poprzednich latach dla najbardziej zaangażowanych  uczestników oraz dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

- Bo stosowanie zdrowego żywienia i utrzymywanie aktywności fizycznej to nie jest katowanie własnego organizmu. Z czasem staje się to tak naturalne, że człowiek zadaje sobie pytanie „dlaczego wcześniej na to nie wpadłem” – mówi dalej Krystyna Walendowicz. – Z prowadzonych z uczestnikami rozmów, a wielu z nich uczestniczy w programie po raz kolejny, wynika, że pozyskane w programie umiejętności i nabyta wiedza stają się nieodłącznym elementem dnia codziennego. Zdrowe żywienie – tak, intensywny spacer – tak, czasami „słodkie szaleństwo” – a czemu nie. I takie efekty oraz postawy uczestników utwierdzają nas w przekonaniu, że program warto kontynuować i w następnych latach.

Zdjęcie: Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji