Dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa rodzice najmłodszych Małopolan pochodzących z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza oraz z powiatów: tarnowskiego, proszowickiego, wielickiego, limanowskiego i brzeskiego mogli bezpłatnie zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom i uchronić je tym samym przed tą niebezpieczną dla maluchów bakterią. Szczepieniem objęto również dzieci ze żłobków, klubów dziecięcych oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.
Aby lepiej chronić zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców Małopolska już od niemal 7 lat angażuje się w akcję szczepień. Od 2014 roku natomiast realizuje własny program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, z których korzystają maluchy do 3. roku życia. Tylko w tym roku udało nam się zaszczepić ponad 2600 dzieci i tym samym wesprzeć małopolskich rodziców, których budżet nie pozwalał na zakup dodatkowych szczepionek dla swoich pociech. Dzięki tej formie profilaktyki jesteśmy w stanie ograniczyć groźne, pochorobowe powikłania, a mali Małopolanie rosną zdrowo – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.
Jak wynika z przeprowadzonych podczas akcji ankiet, większość rodziców (68 proc.) po raz pierwszy skorzystała z propozycji województwa i wzięła udział w programie pneumokokowym. Aż 77 proc. zaszczepionych dzieci pochodzi z małych, małopolskich miejscowości, a 60 proc. rodziców maluchów przyznało, że nie decydowało się wcześniej na dodatkowe szczepienia przede wszystkim ze względów finansowych. Akcja profilaktyczna umożliwiała zaszczepienie dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2017 roku, które nie zostały objęte nieodpłatnymi szczepieniami obowiązkowymi w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
Warto zaznaczyć, że uzupełnieniem akcji szczepień była kampania informacyjno-edukacyjna – tłumaczy Klaudia Kursa-Ulężałko, koordynator programu zdrowotnego. Przez ostatnie sześć miesięcy materiały nt. pneumokoków oraz szczepień ochronnych pojawiały się w kinach, telewizji, radiu, prasie oraz internecie, w tym na blogach prowadzonych przez nasze ambasadorki: homeandbaby.pl, mamapediatra.blog.pl, doktormagda.pl, slodkamamawformie.blog.pl, oraz fundację Trasa dla bobasa. Plakaty i ulotki informacyjne były dystrybuowane we wszystkich miejscach, w których szczepiono dzieci. Udało nam się dotrzeć do około 200 tys. mieszkańców Małopolski.
Szczegóły dotyczące realizacji programu znajdują się na www.profilaktykawmalopolsce.pl w zakładce szczepienia ochronne.