Podstawy bezpieczeństwa internetowego

Podstawy bezpieczeństwa internetowego

Kilka porad dotyczących bezpieczeństwa w sieci

  1. Surfując po Internecie nigdy nie podawaj swoich danych osobowych. Nie podawaj swojego imienia i nazwiska, numeru telefonu a zwłaszcza adresu, pod którym mieszkasz. Zawsze posługuj się wymyślonym pseudonimem, czyli internetowym nickiem.
  2. Nigdy nie ufaj osobom poznanym w sieci i pamiętaj, że nie zawsze są one tym, za kogo się podają. Pamiętaj, aby chronić swoje dane osobowe tak by nikt kogo poznałeś w Internecie nie mógł Cię odnaleźć poza siecią. Dlatego nie publikuj swoich zdjęć ani informacji, gdzie obecnie przebywasz.
  3. Jeżeli podczas surfowania w Internecie napotkasz niepokojące Cię rzeczy, albo ktoś Cię wystraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom. Możesz też skontaktować się z Helpline.org, dzwoniąc pod bezpłatny numer 0 800 100 100. Na infolinii pracują specjaliści, którzy pomogą Ci rozwiązać Twój problem i doradzą jakie kroki powinieneś podjąć.
  4. Pamiętaj, by samemu stosować się do pewnych zasad jakie obowiązują w Internecie - Netykiety. Każdy powinien je znać by wszystkim lepiej korzystało się z Internetu. Możesz je znaleźć pod adresem: www.sieciaki.pl/sieciomisja/zasady-bezpieczenstwa/netykieta
  5. Jeżeli korzystasz z Internetu, ściągasz pliki i odbierasz maile pamiętaj, aby zabezpieczyć swój komputer odpowiednimi programami. Zainstaluj program antywirusowy i aktualizuj go co jakiś czas. Dzięki temu Twój komputer będzie zabezpieczony przed wirusami i hakerami, którzy z łatwością potrafią się do niego dostać.

Więcej rad znajdziesz tutaj:

  1. www.sieciaki.pl/sieciomisja/porady
  2. www.plikifolder.pl

Programy profilaktyczne