Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy?

Podczas surfowania po Internecie możesz natknąć się na szkodliwe treści. Możesz także znaleźć się w sytuacji, która wywoła w Tobie nieprzyjemne uczucia, zażenowanie czy zdenerwowanie. Z reguły jest to efektem działania osób trzecich, dlatego pamiętaj o byciu czujnym i zgłaszaniu wszelkich zdarzeń z poniższej listy.

Jeżeli masz jakikolwiek kłopot związany z korzystaniem z Internetu, padłeś ofiarą tzw. Cyberprzemocy (upowszechnianiem Twoich zdjęć bez Twojej zgody, rozpowszechnianiem fałszywych informacji na Twój temat, straszeniem, obrażaniem czy poniżaniem) albo napotkałeś następujące treści:
- wulgaryzmy
- namawiające do działań autoagresywnych
- namawiające do popełnienia przestępstwa
- namawiające do prostytucji
- namawiające do wyśmiewania innych z powodu rasy, narodowości czy religii
- prezentujące przemoc
- promujące faszyzm i totalitaryzm
- zawierające próby sterowania czyimiś uczuciami w celu uzyskania korzyści materialnych
skontaktuj się helpline.org.pl (http://helpline.org.pl/) albo zadzwoń pod numer 0 800 100 100, pod którym pracują specjaliści, którzy pomogą Ci z Twoim problemem i doradzą, co powinieneś w takiej sytuacji zrobić.

Jeżeli napotkałeś w Internecie treści nielegalne takie jak:
- materiały prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci
- treści ksenofobiczne
- treści rasistowskie
skontaktuj się z zespołem Dyżurnet.pl (www.dyzurnet.pl), do którego można anonimowo zgłaszać nielegalne treści w Internecie.

Jeżeli podejrzewasz, że podczas korzystania z Internetu byłeś świadkiem popełnienia przestępstwa postaraj się jak najszybciej skontaktować z policją po numerem 997 albo 112. Jeżeli posiadasz dowody przestępstwa zachowaj je, aby w razie czego móc je udostępnić upoważnionym organom.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji