Zanim zaczniesz przeczytaj

Zarówno w kontaktach rzeczywistych jak i za pośrednictwem portali społecznościowych powinniśmy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Gdy chcesz dołączyć do jakiegoś portalu pamiętaj by wpierw sprawdzić jakie są jego regulacje odnośnie prywatności – czy udostępnia funkcje, które umożliwiają użytkownikom efektywne kontrolowanie informacji jakie są widoczne dla innych użytkowników.
 
 
Zanim dołączysz
Warto się także zorientować jaka jest polityka prywatności samego portalu – czy i jak długo przechowuje informacje na nasz temat po ich usunięciu przez nas z naszego profilu. Pamiętaj, że rzeczy raz wrzucone do Internetu pozostają tam na zawsze.
 
Prywatność
Korzystając z portali społecznościowych kreujemy swój wizerunek wybierając informacje i zdjęcia, które chcemy udostępnić. Pamiętaj by zawsze kilka razy się zastanowić zanim wrzucisz coś do sieci, ponieważ rzeczy na pozór polepszające Twój Internetowy wizerunek, mogą w przyszłości stać się prawdziwym problemem. Uważaj, Internet nie zapomina.
 
Wizerunek w sieci
Informacje, które na swój temat umieszczasz w sieci należą często do informacji prawnie chronionych (dane osobowe). Nie udostępniaj ich każdemu – nie podawaj swojego numeru telefonu ani adresu, ani także żadnych innych danych, dzięki którym drugi użytkownik mógłby bez problemu Cie zidentyfikować jak np. numer karty miejskiej. Częste są przypadki kradzieży tożsamości poprzez posługiwanie się pozyskanymi od kogoś danymi osobowymi. Samemu także staraj się tych zasad przestrzegać i nie naruszaj prywatności innych internautów.
Kreuj swój wizerunek w sposób przemyślany i bezpieczny!
 
Zdjęcia 
Nie wszystkie osoby spotykane w portalach społecznościowych są Tobie życzliwe. Na pewno znajdą się tacy, którzy będą starali się wykorzystać informacje, które publikujesz. Nie pozwól im na to i zwracaj uwagę jakie zdjęcia publikujesz oraz kto je będzie oglądał.
 
Znajomi nieznajomi
Bądź czujny podczas kontaktowania się z nowo poznanymi osobami w siebie. Pamiętaj, że dużo osób korzysta z anonimowości i podaje fikcyjne informacje na swój temat. Oczywiście nie oznacza to, że każdy kłamie, powinieneś jedynie podchodzić do takich kontaktów z rozsądkiem i kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli osoba, z która kontaktujesz się przez Internet chce się z Tobą spotkać w realu pamiętaj by powiedzieć o tym rodzicom. Pamiętaj by idąc na spotkanie podać im miejsce spotkania i dane osoby, z którą chcesz się zobaczyć. Na miejsce spotkania wybierz centrum handlowe, ruchliwą kawiarnię - miejsce w którym nie zostaniesz z nowo poznaną osoba sam na sam. Najlepiej też jakbyś na pierwsze spotkanie zabrał ze sobą koleżankę/kolegę.
 
Odpowiedzialność za treści
Często niesłusznie traktuje się Internet jak anonimową formę komunikacji. Wydaje nam się, że informacje, które umieszczamy w sieci widzą tylko pożądane przez nas osoby, a przesłane przez nas wiadomości czytają tylko właściwi adresaci. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Rodzice, szkoła czy pracodawca mają często możliwość monitorowania naszej działalności w sieci i czytania naszej korespondencji. Dlatego bądź czujny i nie wysyłaj wrażliwych informacji czy prywatnych opinii. Mogą one zostać odczytane przez niepowołane osoby powodując niepotrzebne problemy.
Pamiętaj także, że inni użytkownicy Internetu udostępniają treści - dlatego informacja, którą przesłałeś jednej osobie może trafić do wielu odbiorców. Sam także zwracaj uwagę na to, co publikujesz – sprawdzaj czy nie ujawniasz wrażliwych dla kogoś informacji oraz czy nie udostępniasz bez pozwolenia czyichś danych osobowych.
 
Szukaj pomocy
Nie wstydź się szukać pomocy wtedy, gdy jej potrzebujesz. Jeżeli masz problem, z którym sobie nie radzisz powiedz o tym rodzicom, pedagogom w szkole, albo zgłoś ten problem na policji. Możesz także skontaktować się z www.helpline.org.pl albo zadzwonić na infolinię 0 800 100 100. Pamiętaj, że problemy są po to, by je rozwiązywać, a nie ignorować. Sam nie zawsze sobie poradzisz, a mając wsparcie innych osób na pewno będzie Ci lżej.
 
Pamiętaj o realnym świecie
Pamiętaj by Internet był jedynie dodatkiem i nie zastępował życia w realnym świecie. Kontroluj czas, który spędzasz w sieci. Pamiętaj że Twój wirtualny wizerunek powinien być odwzorowaniem tego kim jesteś w rzeczywistości. Dlatego spotykaj się ze znajomymi, bo ograniczanie się do kolekcjonowania znajomych na portalu społecznościowym w końcu sprawi, że zostaniesz sam.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji