Warto wiedzieć!

#1

Czy wiesz, że krztusiec jest chorobą, która może powodować napadowy kaszel z wymiotami, trwający nawet 3 miesiące? Dodatkowo, dziecku choremu na krztusiec grożą powikłania w postaci zapalenia płuc, drgawek oraz zapalenia bądź uszkodzenia mózgu. Choroba ta, wyeliminowana wiele lat temu przez masowe szczepienia, obecnie powraca na skutek rezygnacji ze szczepień. Nie pozwól, żeby Twoje dziecko zachorowało – już w 2. miesiącu życia podaj mu szczepionkę DTP.

#2

Szczepiąc regularnie swoje dziecko sprawiasz, że choruje mniej. Tym samym otrzymuje mniejszą ilość antybiotyków, co ogranicza występowanie skutków ubocznych tych leków. To także ważny czynnik w budowaniu odporności dziecka.

#3

Jeśli nie wiesz, które szczepionki wybrać dla swojego dziecka – zapytaj pediatry. To lekarz – a nie koleżanka czy nieznajoma osoba z internetu – pomoże Ci dobrać odpowiedni rodzaj szczepionki. Pamiętaj, przed szczepieniem dziecko powinno być dokładnie zbadane przez lekarza. Jeśli masz wątpliwości – nie bój się o nich powiedzieć. 

#4

Przygotuj dziecko na wizytę szczepienną – opowiedz, co będzie się działo w gabinecie. Nie strasz dziecka szczepieniem, ale też nie mów, że nic nie poczuje i wizyta to sama przyjemność. Wyjaśnij, że szczepienie jest potrzebne, aby chronić dziecko przed groźnymi wirusami i bakteriami. Zbadajcie razem misia, zróbcie mu zastrzyk i naklejcie plasterek. Dzięki temu dziecko u lekarza poczuje się pewniej i będzie chętniej współpracować.

#5

Czy wiesz, że nie szczepiąc swojego dziecka, narażasz na niebezpieczeństwo inne dzieci z Twojego otoczenia? Na niektóre choroby można bowiem zaszczepić dziecko po 2 miesiącach, na inne dopiero po pierwszym roku życia. W tym czasie niemowlę może zarazić się chorobą od starszego dziecka, które przechodzi ją łagodnie lub wręcz bezobjawowo. Dla niemowlaka zetknięcie się z chorobotwórczymi bakteriami lub wirusami może oznaczać nawet walkę o życie. Pamiętaj, chroń bliskich – zaszczep swoje dziecko.

#6

Unikanie szczepień powoduje brak ochrony indywidualnej, ale także zwiększa ryzyko występowania epidemii. W krajach, w których odsetek wyszczepienia przeciw odrze spadł poniżej 90%, zwiększyła się liczba zachorowań na tę chorobę, włącznie z liczbą powikłań, a także przypadkami śmierci. . Pamiętaj, szczepiąc dziecko zapewniasz mu bezpieczeństwo nie tylko w domu, ale i w grupie innych dzieci – w żłobku, przedszkolu i szkole.

#7

Nawet małe zranienia i urazy mogą być przyczyną zachorowania na tężec. Jeśli zrezygnujemy z tej szczepionki, narażamy dziecko na ciężką chorobę i długotrwałe leczenie. Powikłania przy tej chorobie są bardzo groźne – począwszy od złamania kości i zapalenia płuc aż po niewydolność oddechową, niewydolność nerek, rozpad mięśni, a nawet śmierć. Dlatego już w drugim miesiącu życia zaszczep dziecko przeciw tężcowi szczepionką DTP.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji