Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Raka piersi – wcześnie wykrytego, jak inne choroby można leczyć, wiele osób jednak paraliżuje strach przed taką diagnozą – mówi prof. dr hab. n. med. Leszek Kołodziejski, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

To jest taka typowa postawa strusia, jeżeli wsadzę głowę w piasek to znaczy, że mnie nic złego nie spotka. Tymczasem rak jest taką chorobą, która rozwija się od najwcześniejszego stadium czasami wiele lat i w tym czasie można go wyleczyć praktycznie w stu procentach. Potem odsetek wyleczonych zmniejsza się – wraz z zaawansowaniem choroby, a w ostatnim stadium tych wyleczeń po prostu nie ma. Im dłużej czekamy, tym bardziej doprowadzamy do tego, że wykrywamy raka i zaczynamy go leczyć zbyt późno. I to jest przyczyna, że wyleczalność w Polsce jest stosunkowo niska w porównaniu z krajami starej Unii, Skandynawii czy Stanów Zjednoczonych.

Te opóźnienia możemy naprawić głównie poprzez edukację i profilaktykę, ponieważ metody leczenia nowotworów złośliwych w Polsce są na podobnym poziomie jak w tych krajach, gdzie wyniki są lepsze.

Podsumowując – leczenie w Polsce mamy na poziomie europejskim, jeżeli nie światowym, jednak wykrywalność nowotworów jest nadal zbyt późna.

Uwierzmy, że nasz los jest w naszych rękach.

W ramach programu "Profilaktyka raka piersi" NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych.

Informacje, jakie placówki na terenie Małopolski wykonują bezpłatne badania w ramach programu, znajdziesz na stronie https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne z nazwą programu: "Profilaktyka raka piersi".

na różowym tle narysowana postać kobiety widocznej od pasa do podbródka. Kobieta ma czarne włosy sięgające do podstawy szyi, ubrana jest białą koszulkę z krótkim rękawem, na wysokości lewej piersi do koszulki przypięta jest różowa wstążka symbolizująca walkę z rakiem piersi

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji