Czasem wystarczy… pościelić łóżko

Czasem wystarczy… pościelić łóżko

Jednak zwolennicy porządku w pościeli przytaczają argumenty, które wzbudzą ciekawość wielu logicznie myślących ludzi. Przede wszystkim, człowiek jest systemem. Oznacza to, że choć działania człowieka, jego ciało i dusza, strona fizyczna i psychiczna składają się z wielu różnych części, części te współpracują ze sobą i wzajemnie wpływają na siebie w taki sposób, że tworzona przez nie całość jest czym więcej niż zwyczajnym zbiorem elementów – osobą.

Tak samo system tworzą nasze zachowania. Pewne nawyki w jednych obszarach życia przekładają się na postępowanie w innych. A zatem, podjęcie nawet niewielkiego działania, które podnosi jakość życia, wpływa także na podniesienie jakości życia w innych sferach. Takich dobrych nawyków, które poprawiają nastrój, wpływają na zwiększenie produktywności i lepszą organizację, jest więcej. To te, wydawałoby się, proste czynności, które wielu ludzi zaniedbuje, a które pozwalają pozostać w związku z praktyczną stroną życia.

Słanie łóżka podnosi jakość życia w wielu wymiarach. Ma znaczenie estetyczne, zwiększa poczucie ładu, pozwala określić granicę pomiędzy czasem pracy a czasem odpoczynku, podkreśla Twoją gotowość na pojawienie się w Twoim domu innych osób, a zatem dajesz sobie przyzwolenie na lepsze relacje z innymi ludźmi, co również sprzyja dobremu samopoczuciu i odnoszeniu sukcesów.

Wśród tych prostych, dobroczynnych nawyków wymienia się obok słania łóżka gotowanie dla siebie i rodziny oraz gimnastykę – czynności, które są dość proste, przyjemne w swej prostocie, a wykonuje się je często i regularnie. Jeżeli nie jesteś fanem tych czynności, być może warto podjąć próbę i zacząć podnoszenie jakości swojego życia od słania łóżko, to trwa bowiem nie więcej niż trzy minuty dziennie!

Jeżeli jeszcze się wahasz i Twoje lenistwo ma szansę zwyciężyć, podejmij próbę i postanów słać łóżko każdego ranka przez 14 dni. Nie mogę obiecać, że zadziała jakaś magia, gdyż nie o magię tu chodzi, jednak Twoje samopoczucie może ulec zmianie na lepsze. Zachęcam do podjęcia tego wyzwania każdego, kto nie ma obyczaju słania łóżka. Zachęcam Cię też – napisz w komentarzu poniżej, jakie były efekty tego ćwiczenia w Twoim przypadku. Być może będzie to ważny krok ku poprawie jakości Twojego życia. To prosta rzecz, od której łatwo zacząć pracę nad sobą.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji