Depresja w słoneczne dni

Poczucie przygnębienia czy brak energii podczas jesienno-zimowych miesięcy właściwie nikogo nie dziwią. Związek pomiędzy dostępem do promieni słonecznych a interpretacją rzeczywistości ma również swój wyraz w różnicach międzykulturowych. Okazuje się jednak, że miesiące wiosenno-letnie, kojarzące się z napływem zwielokrotnionej energii do działania, również mogą zwiększać ryzyko wahań nastroju, łącznie z zachorowaniem na depresję. Warto nadmienić, że u około dziesięciu procent osób cierpiących na depresję sezonową objawy nasilają się w okresie letnim. Oprócz depresyjnych myśli, kłopotów ze snem czy poirytowania osoby cierpiące na ten rodzaj zaburzenia sezonowego mogą odczuwać dużą potrzebę działania. Przyczyn upatruje się przede wszystkim w mechanizmach odwrotnych do tych przyczyniających się do bardziej powszechnej postaci depresji sezonowej – nadmiar słońca może powodować zaburzenia rytmów fizjologicznych organizmu. Warto wspomnieć, że istnieją sceptycy, dla których takie wahania nastroju są raczej wyrazem specyficznej formy choroby afektywnej dwubiegunowej.

Badacze zwracają także uwagę na to, że sam fakt organizacji pobytu wakacyjnego może wiązać się z silnym napięciem. W badaniach dwóch słynnych naukowców zajmujących się zjawiskiem stresu – Thomasa Holmesa i Richarda Rahe, badani umieścili urlop pośród 44 najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. Faktem jest, że okres wakacyjny może także konfrontować nas z tymi obszarami, w których odczuwamy wyraźne braki. Dotyczy to szczególnie osób borykających się z trudnościami w kontaktach z innymi ludźmi czy problemami finansowymi. W takich niesprzyjających okolicznościach czas kojarzący się ze spędzaniem urlopu w atrakcyjnych miejscach, w otoczeniu bliskich osób staje się perspektywą nieosiągalną, powodując dystres. Powszechnie łączone z pozytywnymi emocjami miesiące wiosenno-letnie dla wielu osób nie są więc okresem sprzyjającym poczuciu satysfakcji z życia, a to co jednym sprawia przyjemność, dla innych wiąże się z obniżeniem nastroju czy zwiększeniem tendencji do pesymistycznej oceny rzeczywistości.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji