Uśmiechnięta dziewczynka patrzy w ekran komputera

HPV. Szczepienia i edukacja nastolatek

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie realizuje szczepienia przeciwko HPV dziewcząt z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domów dziecka w Małopolsce. Akcji szczepień towarzyszą działania informacyjno-edukacyjne poświęcone profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepienia adresowane są do dziewcząt w wieku od 9 do 18 roku życia, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domach dziecka w Małopolsce.

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a infekcja wirusowa może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy.

Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie zwykle z Internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł. Z myślą o ich edukacji, zaplanowano webinarium ze specjalistą chorób zakaźnych oraz serię postów w mediach społecznościowych, w których znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. HPV, np. jak można się zarazić wirusem, jak sprawdzić, czy jest się zakażonym.

Szczepienia realizowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

 

Zdjęcie: Pexels.com zrobione przez Julia M Cameron

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji