Opieka kardiologiczna nad pacjentką z wrodzoną wadą serca podczas ciąży i porodu

U wszystkich kobiet z rozpoznaną lub podejrzewa­ną wrodzoną wadą serca  zaleca się ocenę ryzyka powikłań i udzielenie porady jeszcze przed zajściem w ciążę

Zdjęcie: Pexels/Daniel Reche

W ostatnich latach, w krajach zachodnich systematycznie zwiększa się ryzyko chorób sercowo naczyniowych u ciężarnych. Jedną z najczęstszych przyczyn jest wzrost liczby dorosłych z wrodzonymi wadami serca. Wrodzone wady serca są jedną z najczęstszych anomalii rozwojowych i w skali światowej dotyczą około 1% żywo urodzonych noworodków. Dzięki rozwojowi kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej zwiększa się liczba dorosłych chorych po korekcjach złożonych wrodzonych wad serca. Przyjmuje się, że obecnie około 85 % noworodków z wadami serca osiągnie wiek dojrzały.

Według dużych międzynarodowych rejestrów wrodzone wady serca występują u ⅔ kobiet ciężarnych z chorobami układu sercowo-naczyniowego.  Większość kobiet z wrodzoną wadą serca dobrze toleruje ciążę. Ryzyko powikłań związanych z ciążą zależy od choroby serca i dodatkowych czynników, takich jak czynność komór, klasa czynnościowa NYHA, występowanie sinicy czy zaburzeń rytmu.

Ocena echokardiograficzna chorej z przełożeniem wielkich naczyń, po operacji metodą Senninga

Ocena echokardiograficzna chorej z przełożeniem wielkich naczyń, po operacji metodą Senninga
Zdjęcie: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

W 2018 roku Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne uaktualniło wytyczne dotyczące postępowania z ciężarnymi z chorobami układu krążenia. Podobnie jak w poprzedniej wersji, zalecenia opierają się przede wszystkim na opinii ekspertów, dlatego mają siłę dowodów klasy C. Źródłem tych opinii może być doświadczenie kliniczne zdobywane w codziennej pracy z chorymi. Istotną rolę w powstawaniu aktualnych wytycznych odegrały wyniki analiz uzyskane z Europejskiego Rejestru Ciężarnych z Chorobami Układu Krążenia. W omawianych wytycznych podkreśla się, że podstawą postępowania musi być właściwa ocena ryzyka związanego z ciążą zarówno dla matki jak i dla dziecka. W celu ograniczenia liczby ciąż nieplanowanych, zwłaszcza tych dużego i ekstremalnie wysokiego ryzyka, kwestię ciąży i antykoncepcji powinno się omówić z kobietą najpóźniej po rozpoczęciu przez nią aktywności seksualnej.

U wszystkich kobiet z rozpoznaną lub podejrzewa­ną wrodzoną wadą serca albo chorobą aor­ty zaleca się ocenę ryzyka powikłań i udzielenie porady przed zajściem w ciążę. W ocenie ryzyka należy uwzględnić: wynik badania podmiotowego (w tym klasę czyn­nościową), wysycenie hemoglobiny krwi tętniczej tlenem (SaO2), stężenia peptydów natriuretycz­nych w surowicy, echokardiograficzną ocenę czyn­ności komór i zastawek, ciśnienia w tętnicy płuc­nej i wymiarów aorty, wydolność wysiłkową oraz występowanie zaburzeń rytmu. Ryzyko związane z poszczególnymi chorobami serca, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i po po­częciu dziecka w czasie kontrolnych wizyt należy przeprowadzić, używając zmodyfikowanej klasyfikacji WHO (mWHO).

 

Autor:
Dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk, prof. UJ

Piśmiennictwo:

Lipczyńska M, Szymański P, Trojnarska O, Tomkiewicz-Pająk L, Pietrzak B, Klisiewicz A, Kumor M, Podolec P, Hoffman P. Pregnancy in women with complete transposition of the great arteries following the atrial switch procedure. A study from three of the largest Adult Congenital Heart Disease centers in Poland. J Matern Fetal Neonatal Med. 2017 Mar;30(5):563-567.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji