Dlaczego sport to zdrowie?

Sport poprawia samopoczucie, zmniejsza negatywne emocje i poprawia funkcjonowanie układu nerwowego

Zdjęcie: Pexels zrobione przez Guduru Ajay bhargav

Co to jest aktywność fizyczna?

 Aktywność fizyczna to wszystkie czynności związane z wysiłkiem fizycznym i ruchem, w czasie, których kurczą się mięśnie szkieletowe i organizm zużywa więcej energii (np. zajęcia WF w szkole, uprawianie sportu, bieg, szybki marsz, taniec, jazda na rolkach, gra w piłkę nożną lub koszykówkę).

Dlaczego sport to zdrowie?

Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń fizycznych:

  • prawidłowy rozwój kości, mięśni oraz stawów
  • mniejsze ryzyko chorób serca i cukrzycy
  • lepsza kontrola wagi ciała
  • zmniejszenie stresu
  • lepsze samopoczucie i nastrój

Na czym polega siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia („lenistwo ruchowe") – to styl życia związany z małą ilością ruchu i wysiłku fizycznego, np., gdy po godzinach spędzonych w szkolnej ławce w ramach czasu wolnego zamiast gry w siatkówkę lub spaceru wybierasz oglądanie telewizji lub gry na komputerze.

Jakie są konsekwencje siedzącego trybu życia?

Siedzący tryb życia skutkuje zarówno dolegliwościami, które mogą pojawić się szybko (na przykład ból kręgosłupa), jak również groźnymi konskwencjami w przyszłości, m. in. chorobami układu krążenia. Siedzący tryb życia sprzyja otyłości, ponieważ organizm nie może zużyć dostarczonych mu kalorii na wysiłek fizyczny, więc zamienia je w tkankę tłuszczową.

Ile czasu poświęcać na aktywność fizyczną?

U osób w wieku 5-17 lat zalecane jest minimum 60 minut dziennie aktywności fizycznej o umiarkowanej i dużej intensywności. Wydłużenie tego czasu daje jeszcze większe korzyści dla zdrowia, ale pamiętaj, że sport nie jest usprawiedliwieniem dla zaniedbywania obowiązków szkolnych.

Jaki rodzaj ćwiczeń należy wykonywać?

Najważniejsze są ćwiczenia wytrzymałościowe (np. jazda na rowerze, biegi, pływanie), ale przynajmniej 3 razy w tygodniu należy wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

Ile czasu można spędzić przed monitorem?

Przebywanie przed ekranem monitora (TV, DVD, komputera) należy ograniczyć do maksymalnie 2 godzin dziennie, a kilka razy w miesiącu w ogóle go nie otwieraj.

 


Artykuł powstał w ramach realizacji Programu zdrowotnego w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w 2014 roku, którego realizatorem był Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji