Krakowski Szpital Dziecięcy wystartował z kampanią informacyjno-edukacyjną dotyczącą profilaktyki zakażeń meningokokowych

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie wystartował z kampanią informacyjno-edukacyjną dotyczącą profilaktyki zakażeń meningokokowych

Meningokoki to bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która zwykle przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. IChM najczęściej dotyka małe dzieci, młodzież i młodych dorosłych. Rozwija się bardzo szybko. W ciągu 24h może doprowadzić do zgonu.

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) cechuje się gwałtownym przebiegiem, wymaga wczesnego rozpoznania i natychmiastowego leczenia antybiotykami. Prawie 10% chorych na zakażenie wywołane przez meningokoki umiera. U dalszych 20% chorych po przebyciu tej choroby pozostają trwałe uszkodzenia takie jak niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn – mówi dr hab. n. med. Hanna Czajka, prof. nadzw. UR, lekarz pediatra, specjalista w zakresie chorób zakaźnych – koordynator merytoryczny programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce w 2021 roku, w ramach którego realizowane są bezpłatne szczepienia m.in. dla dzieci z Krakowa, Tarnowa, a także powiatów: myślenickiego, wielickiego i tarnowskiego w wieku do 2 lat oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa.

Jak podkreśla specjalistka, te groźne bakterie przenoszą się zazwyczaj drogą kropelkową bądź przez kontakt bezpośredni.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16-21 lat – dodaje prof. Hanna Czajka, która zwraca uwagę na znaczenie profilaktyki w postaci szczepień ochronnych.

Tymczasem rodzice mają liczne obawy przed szczepieniami. Zastanawiają się nad ich wpływem na zdrowie dzieci. Celem kampanii jest pokazanie, że szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym jest bezpieczne i potrzebne. Pomoże w tym webinar dla rodziców, w czasie którego prof. H. Czajka będzie rozwiewać wątpliwości i odpowiadać na pytania. Szpital przygotuje także m.in. spot radiowy i wideo, elektroniczne materiały edukacyjne oraz reklamy internetowe.

Kampania jest częścią programu polityki zdrowotnej profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027, w 2021 roku. Szczepienia finansowane są ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji