Niemowlę na rękach matki

Małopolska: Ruszają szczepienia przeciwko meningokokom i kampania profilaktyczna

Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie wystartował z kampanią informacyjno - edukacyjną dotyczącą profilaktyki zakażeń meningokokowych. Jest ona częścią programu realizowanego przez Szpital, w ramach którego szczepione są dzieci i młodzież z Małopolski. 

Meningokoki to bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która zwykle przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. IChM najczęściej dotyka małe dzieci, młodzież i młodych dorosłych. Rozwija się bardzo szybko. W ciągu 24h może doprowadzić do zgonu.

Te groźne bakterie przenoszą się zazwyczaj drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 16 do 21 lat – zaznacza dr hab. n. med. Hanna Czajka, prof. nadzw. UR, lekarz pediatra, specjalista w zakresie chorób zakaźnych – koordynator merytoryczny programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce w 2022 roku.

W ramach tego programu realizowane są bezpłatne szczepienia dla dzieci do 2 roku życia z miasta Krakowa i Tarnowa oraz powiatów: krakowskiego, tarnowskiego, myślenickiego, wielickiego i nowotarskiego, a także dla wychowanków placówek sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionych opieki rodzicielskiej (do 18 r.ż.), jak również dla dzieci przebywających w żłobkach i klubach dziecięcych na terenie województwa.

Prof. Hanna Czajka zwraca szczególną uwagę i podkreśla znaczenie profilaktyki w postaci szczepień ochronnych. Tymczasem rodzice mają liczne obawy przed szczepieniami. Zastanawiają się nad ich wpływem na rozwój i zdrowie dzieci. Celem kampanii informacyjno-edukacyjnej jest pokazanie, że szczepienie przeciwko meningokokom jest bezpieczne i potrzebne. Pomoże w tym m.in. webinar, w czasie którego prof. Hanna Czajka będzie rozwiewać wątpliwości i odpowiadać na pytania internautów. Przygotowano również serię postów w mediach społecznościowych, w których znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. zakażeń meningokokowych.

Szczepienia realizowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

 

Zdjęcie: Pexels.com zrobione przez Polina Tankilevitch

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji