Niemowlę na rękach matki

Małopolska: Ruszają szczepienia przeciwko meningokokom i kampania profilaktyczna

Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie wystartował z kampanią informacyjno - edukacyjną dotyczącą profilaktyki zakażeń meningokokowych. Jest ona częścią programu realizowanego przez Szpital, w ramach którego szczepione są dzieci i młodzież z Małopolski. 

Meningokoki to bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która zwykle przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. IChM najczęściej dotyka małe dzieci, młodzież i młodych dorosłych. Rozwija się bardzo szybko. W ciągu 24h może doprowadzić do zgonu.

Te groźne bakterie przenoszą się zazwyczaj drogą kropelkową, bądź przez kontakt bezpośredni.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16-21 lat – zaznacza dr hab. n. med. Hanna Czajka, prof. nadzw. UR, lekarz pediatra, specjalista w zakresie chorób zakaźnych – koordynator merytoryczny programu polityki zdrowotnej dotyczącego profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce w 2022 roku.

W ramach tego programu realizowane są bezpłatne szczepienia dla dzieci do 2 roku życia (w tym kończących 2 r.ż. w 2022 roku) z miast: Krakowa i Tarnowa oraz powiatów: tarnowskiego, myślenickiego, wielickiego i nowotarskiego, a także dla dzieci przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionych opieki rodzicielskiej (do 18 r.ż.), jak również dla dzieci przebywających w żłobkach i klubach dziecięcych na terenie województwa małopolskiego.

Prof. Hanna Czajka zwraca uwagę na znaczenie profilaktyki w postaci szczepień ochronnych.

Kampania informacyjno-edukacyjna ma rozwiać ewentualne wątpliwości rodziców, którzy zastanawiają się nad koniecznością szczepienia swych dzieci, uświadomić im, że szczepienie przeciwko meningokokom jest nie tylko bezpieczne ale i bardzo potrzebne. Pomoże w tym m.in. webinar, w czasie którego prof. H. Czajka będzie odpowiadać na pytania internautów. Przygotowano również serię postów w mediach społecznościowych, w których znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dot. zakażeń meningokokowych.

Szczepienia realizowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego

 

 

Zdjęcie: Pexels.com zrobione przez Polina Tankilevitch

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji