Medycyna niekonwencjonalna w onkologii - fakty i mity

Uznaje się że ok. 50% chorych stosuje jej metody na różnych etapach leczenia onkologicznego. Powoduje to z jednej strony ograniczona skuteczność metod konwencjonalnych i często chorzy u których metody klasyczne zawodzą sięgają po metody niekonwencjonalne. Klasyczne metody leczenia nowotworów takie jak chirurgia, chemioterapia czy radioterapia niosą ze sobą szereg objawów ubocznych czy niedogodności związanych z leczeniem, metody niekonwencjonalne są ich natomiast  pozbawione.

Dla wielu metod alternatywnych leki niekonwencjonalne stanowią źródło dochodów i istotnych korzyści materialnych, tak więc publikacja artykułów promocyjnych, atrakcyjnych ogłoszeń prasowych lub wręcz wydawanie własnych czasopism czy  pseudonaukowych publikacji książkowych stanowi źródło czerpania dochodów z przyszłej sprzedaży.

Podstawowe metody leczenia niekonwencjonalnego w onkologii to:
- bioenergoterapia
- metody „energetyczne”
- produkty biologiczne np. ”szczepionki”, ”antyneoplastony”
- preparaty ziołowe np. Vilcacora , preparat torfowy Tołpy, Essiac
- witaminy i mikroelementy
- diety „zagładzanie raka”

Metody psychologiczne

Metody alternatywne opierają się na wierze propagatorów w w ich uzdrawiającą moc i zbawienne działanie, nie opierają się  jednak na jakichkolwiek badaniach klinicznych orz ich publikacji.

Uznając metody niekonwencjonalne za alternatywne wobec klasycznego leczenia wielu chorych opóźnię rozpoczęcie prawidłowego leczenia co jest jednoznaczne z pogorszeniem rokowania, a nawet niejednokrotnie uniemożliwia jego zastosowanie.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji