W 2023 roku Program realizowany jest w terminie od 3 lipca do 8 grudnia.
Nowotwory złośliwe są, po chorobach układu krążenia, drugim pod względem częstości zabójcą Polaków. Dotychczasowe trendy epidemiologiczne wskazują, że w obecnym stuleciu wysuną się na pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów w Unii Europejskiej i Polsce.
„Przechytrzyć raka” to hasło przewodnie, towarzyszące od samego początku trwania Programu. Nawiązuje do tego na co musimy zwrócić uwagę aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem - zmodyfikować w kierunku prozdrowotnym dotychczasowy styl życia (wyeliminować nałóg palenia, walczyć z otyłością, nadużywaniem alkoholu, nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV i siedzącym trybem życia), zwiększyć świadomość objawów najczęstszych nowotworów złośliwych, a przez to pozwolić wcześnie rozpoznać raka i skutecznie go leczyć.
Program ma także na celu zwiększenie odsetka wcześnie wykrytych nowotworów w Małopolsce poprzez pobudzenie czujności onkologicznej w wyniku prowadzonych działań edukacyjnych zwiększenie świadomości z korzyści płynących z uczestnictwa z programach przesiewowych i szczepieniach ochronnych oraz podniesienie poziomu wiedzy odnośnie współczesnej diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Realizatorem programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce” w 2023 roku jest Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie.
---
Zapraszamy również do zapoznania się z programami realizowanymi na terenie Małopolski:
Program Profilaktyka Raka Piersi oraz Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Badania mammograficzne (bezpłatne i bez skierowania) obejmują kobiety w wieku 50 - 69 lat, które w ostatnich 24 miesiącach nie wykonywały mammografii w ramach programu.
Badania cytologiczne (bezpłatne i bez skierowania) obejmują kobiety w wieku 29 - 59 lat, które w ostatnich 36 miesiącach nie wykonywały cytologii w ramach programu.
Więcej informacji na temat Programu zajdziecie Państwo na stronie NFZ.
Program Badań Przesiewowych Jelita Grubego
Badania obejmują wszystkie osoby w wieku:
-
50-65 lat bez objawów,
-
40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
-
25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha,
-
20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii.
Więcej informacji na temat Programu zajdziecie Państwo na stronie Programu Badań Przesiewowych
Pakiet onkologiczny – wykaz placówek
Każdy pacjent w chwili zauważenia niepokojących objawów mogących sugerować obecność nowotworu powinien skorzystać z możliwości wizyty u lekarza specjalisty, który wyjaśni niepokojące objawy oraz podejmie właściwe decyzje.
Wykaz placówek Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz Leczenia Szpitalnego realizujących "Pakiet onkologiczny" zajdziecie Państwo na stronie MOW NFZ