Co to jest badanie echokardiograficzne i jak się go wykonuje?

Badanie echokardiograficznie przezklatkowe (inaczej echo serca, ultrasonografia serca) stanowi ważny element diagnostyki kardiologicznej. Jest to nieinwazyjna technika oparta na wykorzystaniu zjawiska odbicia wiązki ultradźwięków od struktur serca i naczyń. Ultradźwięki to fale dźwiękowe o dużych częstotliwościach niesłyszalnych dla ucha ludzkiego. W badaniu echokardiograficznym wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości 3-10 MHz. Badanie to jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia, rzadko u badanego może wywołać niewielki dyskomfort spowodowany uciskiem głowicy do klatki piersiowej.

Pacjent w trakcie badania leży na lewym boku z uniesioną lewą kończyną- pozycja ta umożliwia lepsze zobrazowanie serca. Lekarz wykonujący badanie przykłada głowicę echokardiograficzną do klatki piersiowej w kilku określonych miejscach. Głowicę pokrywa się substancją (zwykle w postaci żelu), które poprawia obrazowanie. Badanie echokardiograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Zaleca się jednak, żeby pacjent nie jadł nic przez co najmniej 6 godzin przed badaniem z uwagi na mogącą się pojawić konieczność wykonania badania echokardiograficznego przezprzełykowego. Echo przezprzełykowe wykonuje się za pomocą głowicy ultrasonograficznej, którą umieszcza się w przełyku. Pacjentowi miejscowo znieczula się gardło, aby znieść odruch wymiotny podczas badania. Echo przezprzełykowe umożliwia dokładniej zobrazować struktury serca i aorty z uwagi mniejszą odległość głowicy od tych struktur. Badanie echo przezklatkowe i przezprzełykowe należy traktować jako badania wzajemnie się uzupełniające. Badanie echokardiograficzne umożliwia obrazowanie serca w różnych projekcjach i technikach. Badanie dwuwymiarowe (2D) umożliwia ocenę anatomii serca, głównych naczyń i osierdzia, pozwala ocenić czynność skurczową i rozkurczową mięśnia serca, funkcję zastawek, natomiast badanie dopplerowskie pozwala ocenić przepływy krwi w obrębie serca. Wskazania do wykonywania badania echo serca są bardzo szerokie. Powinno być wykonane min. u osób z chorobą wieńcową, po przebytym zawale serca, z niewydolnością serca, z nadciśnieniem tętniczym, z wadą serca, po wszczepieniu zastawek serca, protezy aorty. Z uwagi na łatwą dostępność do badania echokardiograficznego i nieszkodliwość da zdrowia można je wielokrotnie powtarzać, nawet w krótkich odstępach czasu.

 Piśmiennictwo:

  1. T. Böhmeke. Echokardiografia kompendium. Warszawa. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2005
  2. E. Płońska-Gościniak (red.). Kompendium echo. Warszawa. Medical Tribune Polska 2011

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji