Wizyta u psychologa. Dwoje ludzi siedzi na fotelach na przeciwko siebie i ze sobą rozmawia.

Leczenie depresji

Depresja jest chorobą wyleczalną. Jeżeli zauważasz u siebie jej objawy, a podjęte środki zaradcze nie przyniosły zmiany, zgłoś się po pomoc. Istnieje wiele skutecznych sposobów leczenia depresji. Uważa się obecnie, że najskuteczniejsze jest połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.
 

Leczenie farmakologiczne

Depresję można leczyć, zanim osiągnie nasilony stan. Na etapie zapobiegania depresji nie stosuje się leków, zmiana w zakresie nastroju może być uzyskana poprzez wprowadzenie korzystnych zmian w różnych obszarach życia. Jeżeli stan przygębienia utrzymuje się dłużej, pomocna jest konsultacja psychiatryczna, w trakcie której można ustalić, czy wskazane jest zostosowanie leków antydepresyjnych. Leki antydepresyjne nie uzależniają i pomagają wrócić do stanu dobrego samopoczucia.
 

Psychoterapia

Wspólna praca z terapeutą umożliwia zmianę i wspiera leczenie farmakologiczne. Ponieważ wystąpienie depresji wiąże się z szeregiem czynników życiowych, praca nad zmianą w zakresie stylu życia, rozwiązaniem bolesnych problemów, czy poprawą relacji rodzinnych pozwala sięgnąć do korzeni depresji i przyjrzeć się temu, co ją wywołało. Znajomość źródeł depresji i jej mechanizmów nie tylko pozwala wrócić do zdrowia, pomaga również zapobiegać przyszłym zachorowaniom i odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem.

Ważnym elementem leczenia terapeutycznego depresji jest zrozumienie w jakim stopniu myślenie depresyjne różni się od tego, którym kierujemy się w stanie wyrównanego nastroju. W stanie depresyjnym inaczej spostrzegamy siebie, mamy tendencję do negatywnego interpretowania przeszłości, wpadamy w błędne koło negatywnych przewidywań na temat przyszłości. Psychoterapia pomaga w zmianie negatywnego myślenia, dzięki czemu możliwe jest wypracowanie nowych sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji.

Jeżeli chorujesz na depresję, Twoje ciało i psychika dają ci znać, że twoje życie potrzebuje zmiany. Leczenie depresji pozwoli ci odkryć, w których aspektach możesz zacząć traktować siebie inaczej i nauczyć się jak dbać o siebie, swoje zdrowie i samopoczucie.

Grafika: Pexels.com stworzona przez cottonbro

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji