Profilaktyka zakażeń wirusem HPV

SZCZEPIENIA OCHRONNE + BADANIA GINEKOLOGICZNE/ CYTOLOGICZNE = PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY
Szczepienia ochronne, to najłatwiejszy sposób walki z zagrożeniem jakim jest zakażenie wirusem HPV. W celu zminimalizowania ryzyka rozwoju zmian nowotworowych konieczne są także regularne, okresowe badania ginekologiczne oraz cytologiczne wykonywane od momentu rozpoczęcia aktywności płciowej. Tylko pełna profilaktyka – badania plus szczepienia - jest najefektywniejszym sposobem ochrony przed rozwojem chorób nowotworowych.
Nie ma leku, który zwalczy wirus HPV zaraz po jego dostaniu się do organizmu. Z uwagi na brak objawów część osób nie wie o infekcji. Zmiany chorobowe mogą być wówczas zaawansowane. Leczenie koncentruje się na objawach zakażenia. Szczepienie nie zapewnia ochrony przed wszystkimi istniejącymi typami wirusa HPV, ale chroni przed zakażeniem najczęściej występującymi typami wirusa. Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienie przeciwko wirusom HPV w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2016.
 
Czy szczepionka przeciw HPV jest bezpieczna?
Szczepienie jest bezpieczne - świadczą o tym liczne badania kliniczne stosowanych szczepionek przeprowadzane na pokaźnych grupach dziewcząt i młodych kobiet oraz doświadczenia krajów prowadzących od lat masową profilaktykę zakażeń HPV, w trakcie których podano już ponad 150 milionów dawek szczepionki przeciw zakażeniom HPV.
 
Jak przebiega szczepienie?
Szczepionka jest podawana domięśniowo (w zastrzyku) w dwóch lub trzech oddzielnych dawkach w ciągu 6 miesięcy. Po każdym szczepieniu należy pozostać w punkcie szczepień jeszcze przez ok. 15 minut, takie są powszechnie respektowane zalecenia mające na celu bezpieczeństwo pacjenta.
 
Kiedy nie można wykonać szczepienia?
Szczepień przeciwko HPV nie można wykonywać u kobiet w ciąży. W takim przypadku należy odroczyć szczepienie do momentu urodzenia dziecka. Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV.
 
Jak długo szczepionka jest skuteczna?
Szczepionka daje długą, wieloletnią odporność. Pamiętajmy, że zapobieganie chorobie jest zawsze lepsze od jej leczenia.
 
Skala problemu zakażeń wirsuem HPV
Występuje około 170 TYPÓW WIRUSA HPV, wśród nich typy 16 i 18 wywołujące 70% zakażeń prowadzących do zmian nowotworowych - raka szyjki macicy. Pozostałe typy wywołują inne choroby - powstawanie kłykcin kończystych narządów płciowych oraz zmian nowotworowych narządów płciowych u kobiet i mężczyzn.
Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego są bardzo powszechne. Uważa się, że na świecie ok. 15-20% populacji jest w tym momencie zakażonych wirusem HPV, 50% z nich to kobiety i mężczyźni w wieku 15-25 lat.
BLISKO 80% aktywnych seksualnie kobiet bezpośrednio styka się z wirusem HPV w ciągu swojego życia.
PRAWIE 50% ZAKAŻEŃ jest wywoływane rakotwórczymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ponad 80% zakażeń HPV to zakażenia bezobjawowe, samoistnie przemijające.
Niektóre typy wirusa HPV mogą być przyczyną zmian chorobowych prowadzących do raka szyjki macicy, który jest JEDNĄ Z CZTERECH NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCYCH NA ŚWIECIE CHORÓB NOWOTWOROWYCH U KOBIET. Chorobę tą diagnozuje się codziennie u 1300 KOBIET, co oznacza że kolejne rozpoznanie tej choroby stawia się na świecie średnio co minutę. Co roku z powodu raka szyjki macicy umiera 270 TYS. KOBIET NA ŚWIECIE. W Polsce około 4 tys. kobiet co roku słyszy diagnozę nowotwór szyjki macicy.
Liczba zachorowań na raka szyjki macicy jest szczególnie wysoka w krajach, w których nie prowadzi się badań cytologicznych, w krajach rozwijających się zabija więcej kobiet niż jakikolwiek inny nowotwór. W krajach prowadzących powszechne przesiewowe badania cytologiczne liczba zachorowań na raka szyiki macicy zmniejszyła się o 80%.
 
Warto pamiętać:
 • Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn
 • Szczepienia + regularne badania ginekologiczne/ cytologiczne = mniejsze ryzyko raka szyjki macicy
 • Szczepienie chroni przed zakażeniem najczęściej występującymi typami wirusa HPV
 • Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko wirusom HPV w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2015
 • Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomendują powszechne szczepienia dziewcząt
Źródła:
 1. Baseman JG et al. J Clin Vir ol 2005; 32 Suppl 1; S1624; Ho G Y et al. N Engl J Med 1998; 338: 423–8;
 2. Brown DR et al. J Inf ect Dis 2005; 191: 182–92;Bosch FX et al. J Na tl Cancer Inst Monogr 2003; 313;
 3. Moscicki AB et al. J P ediatr 1998: 132:277–84; Giuliano AR et al. J Inf ect Dis 2002; 186: 462–9;
 4. Franco EL et al. J Inf ect Dis 1999; 180: 1415–23.
 5. de Sanjose S, Ma drid, EMISA, 2006;
 6. Burk RD. Hosp Pract (Off Ed) 1999; 34: 103–11;
 7. Winer R.L. Lee S.Am.J.Epidemiol, 2003;157(3): 218-226
 8. http://epid.coi.waw.pl/krn

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji