Zapobieganie HPV i leczenie

Co to jest HPV?
Światowa Organizacja Zdrowia w 2009 r. opublikowała stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus - HPV) za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Istnieje około 170 typów wirusa HPV, wśród nich znajdują się typy 16 i 18 wywołujące 70% zakażeń prowadzących do zmian nowotworowych raka szyjki macicy. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zakażenia przenoszone są głównie drogą płciową. Zakażenia wirusem HPV mogą prowadzić do pojawienia się brodawek narządów płciowych.
 
Jak można się zakazić wirusem HPV?
Istnieje około 170 typów wirusa HPV, wśród nich znajdują się typy 16 i 18 wywołujące 70% zakażeń prowadzących do zmian nowotworowych raka szyjki macicy. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Zakażenia przenoszone są głównie drogą płciową. Zakażenia wirusem HPV mogą prowadzić do pojawienia się brodawek narządów płciowych. Istnieje jednak ryzyko wielokrotnego zakażenia typem onkogennym wirusa, które może przejść w infekcję przetrwałą. Stan ten może prowadzić do zmian przedrakowych, a w przypadku braku leczenia m.in. do raka szyjki macicy.

Ty także znajdujesz się w grupie ryzyka zakażeniem wirusem HPV jeśli:

  • rozpoczynasz lub jesteś aktywny płciowo,
  • partner był już aktywny seksualnie,
  • jeśli zmieniasz partnerów. 

Badania wykazały, że do infekcji dochodzi w 20% w ciągu pierwszego roku od rozpoczęcia aktywności seksualnej, a w blisko 50% w okresie pierwszych dwóch lat.

Nie ma leku, który zwalczy wirus HPV zaraz po jego dostaniu się do organizmu. Z uwagi na brak objawów część osób nie wie o infekcji. Zmiany chorobowe mogą być wówczas już zaawansowane. Wraz z wiekiem liczba nowych zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego maleje, ale wzrasta ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych. Blisko 80% zakażeń HPV jest bezobjawowe, przemijające i ulegające samowyleczeniu.

PAMIĘTAJMY - RYZYKO ZAKAŻENIA HPV WYSTĘPUJE OD CHWILI ROZPOCZĘCIA KONTAKTÓW SEKSUALNYCH KAŻDEGO RODZAJU I DOTYCZY OSÓB W KAŻDYM WIEKU!

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji