Kolonoskopia w Tuchowie znowu bez skierowania

Kolonoskopia w Tuchowie znowu bez skierowania

 Choć zakończył się program profilaktyczny „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski” Centrum Zdrowia Tuchów nadal będzie wykonywało bezpłatne profilaktyczne badania jelita grubego.  Spółka medyczna z Pogórza została właśnie jednym z realizatorów  programu kolonoskopowych badań przesiewowych.

Oznacza to, że w Tuchowie za darmo kolonoskopię mogą wykonywać pacjenci w wieku od 50. do 65. lat, którzy w ostatnich 10 latach nie przechodzili takiego badania.  Dotyczy to także osób po 40. roku życia, jeśli mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz od 25. roku życia  z rodzin z dziedziczną postacią choroby.

W tym roku w Tuchowie będzie się mogło przebadać 500 osób , w przyszłym 800, a w 2021 roku zaplanowano wykonanie 900 badań.  Już można  się rejestrować telefonując pod numer  728 588 355. Badanie jest bardzo ważne, ponieważ ani polipy, ani rak we wczesnym stadium przeważnie nie powodują objawów. Natomiast poddanie się profilaktycznej kolonoskopii pozwala odpowiednio wcześnie wykryć i usunąć łagodne zmiany. Na podstawie różnych badań naukowcy szacują, że dzięki temu można zmniejszyć ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór jelita grubego aż o 75 proc. Wykrycie choroby we wczesnym stadium przeważnie pozwala na zupełne wyleczenie.

W Centrum Zdrowia Tuchów wciąż można korzystać z materiałów edukacyjnych, które powstały w związku z realizacją programu profilaktyki   „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski” . W szpitalu rodzinnym, na parterze w miejscu, gdzie znajdowała się multimedialna platforma edukacyjna wciąż dostępne są ulotki, dotyczące badań kolonoskopowych, a także popularnonaukowa publikacja książkowa na temat profilaktyki raka jelita grubego.

 

Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.
Szpitalna 1
33-170 Tuchów
tel. +48 14 65 35 101

www.czt.com.pl

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji