Najważniejsza jest profilaktyka. Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Już po raz piąty Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie podejmuje działania mające zapobiec potencjalnym zakażeniom groźnym wirusem jakim jest HPV. Obecnie trwają szczepienia dziewcząt w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce. Jest to możliwe dzięki środkom finansowym Województwa.

 Blisko 80% kobiet zakaża się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w ciągu swojego życia – informuje dr n. med. Hanna Czajka, kierownik Poradni Chorób Zakaźnych Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie - Zakażenie jest bezobjawowe. Dopiero jego przewlekła forma może prowadzić do wystąpienia objawów choroby – przestrzega ekspert w dziedzinie szczepień. Niektóre typy wirusa HPV, tzw. onkogenne, wywołują u 70% zakażonych nimi kobiet bardzo niebezpieczną chorobę – raka szyjki macicy, który jest jedną z czterech najczęściej występujących chorób nowotworowych u kobiet na świecie. Pamiętajmy - każdy typ raka szyjki macicy jest spowodowany zakażeniem wirusem HPV.

Oprócz szczepień realizowane są działania edukacyjne. Wychowawcy w placówkach otrzymają pomoce merytoryczne m.in. w postaci poradnika dla edukatorów zdrowia, fact sheetów, kalendarzy profilaktycznych czy filmów, które pozwolą im zgłębić temat i skutecznie przekazać go dzieciom.

Wychowawcy w placówkach, nauczyciele w szkołach, dzieci rozmawiające z rówieśnikami – oni wszyscy mogą być edukatorami zdrowia pod warunkiem, że dostarczy się im odpowiednią wiedzę i „zaszczepi” w nich zdrowe nawyki. Mamy nadzieję, że nasze materiały zainicjują taki proces – tłumaczy Klaudia Kursa-Ulężałko, koordynator szczepień przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt w 2019 r.

Na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl znajdują się wszystkie materiały informacyjno-edukacyjne, które powstały w ciągu ostatnich pięciu lat. Zapraszamy do odwiedzenia zakładki „Szczepienia ochronne”.

***

Projekt: Realizacja szczepień przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej, w 2019 r.

Szczepienia realizowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji