Otyłość to też choroba! Trwa rekrutacja szkół do 2. edycji programu zdrowotnego

Otyłość to też choroba Trwa rekrutacja szkół do 2. edycji programu zdrowotnego

Źródło: Freepik

Prawie 2 tysiące uczniów z małopolskich podstawówek skorzysta z dodatkowych zajęć wychowania fizycznego oraz warsztatów na temat zdrowego odżywiania. Na dzieci i ich rodziców czekają również bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem. Do 22 maja trwa nabór szkół do 2. edycji programu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”.

Otyłość na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób

Według raportu WHO Polska plasuje się na 8. miejscu w Europie pod kątem liczby dzieci w wieku 7-9 lat borykających się z nadwagą i otyłością. Z kolei dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości wskazują, że nadwaga lub otyłość występują u 12.2% chłopców i 10% dziewcząt w wieku przedszkolnym oraz 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt w wieku szkolnym (źródło: NFZ. Otyłość u dzieci – same z niej nie wyrosną, www.pacjent.gov.pl).

Chcąc walczyć z problemem, Małopolska razem z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika realizują 2. edycję programu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”. Efektem będzie zmniejszenie częstości zachorowań wśród uczniów z klas 1-6 z małopolskich szkół podstawowych. Ponadto, organizatorzy chcą pomóc dzieciom i ich rodzicom w zbudowaniu i pielęgnowaniu prozdrowotnych postaw.

Przywykliśmy przypisywać wiodące znaczenie genom - to one determinują nasz wygląd, temperament, talenty. Wpływ czynników środowiskowych, choć istotny, nie przykuwa takiej uwagi i nie budzi takich emocji. A jednak - predyspozycja do otyłości w wieku dorosłym to nie tylko kwestia genów. Mamy realny wpływ na metabolizm naszego dziecka! Poprzez odpowiednie postępowanie w okresie ciąży i w pierwszych latach życia możemy „zaprogramować” metabolizm dziecka i uchronić go przed otyłością – tłumaczyła w czasie 1.edycji programu dr n. med. Katarzyna Dyląg, specjalistka pediatrii.

Rekrutacja szkół

Program zdrowotny podzielony jest na dwa trzymiesięczne etapy (tzw. panele). Panel podstawowy realizowany będzie na terenie szkół, które zgłoszą chęć udziału w projekcie. W tym czasie zorganizowane zostaną zajęcia ruchowe oraz spotkania dot. edukacji żywieniowej zarówno dla dzieci jak i ich rodziców/opiekunów.

Drugi panel dotyczy bezpłatnych konsultacji z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Będą mogły z nich skorzystać dzieci ze zgłoszonych szkół walczące z nadmiarem masy ciała. Spotkania ze specjalistami odbędą się w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.

W projekcie wezmą udział szkoły podstawowe z małopolski, które do 22 maja wyślą formularz zgłoszeniowy, link TUTAJ. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Program realizowany będzie do 29 grudnia 2023 r.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.dzieciecyszpital.pl.

Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Zgłoś swoją szkołę do programu profilaktyki otyłości

Źródło: materiały realizatora - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

 

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji