Podsumowanie konferencji dla Pełnomocników Gminnych ds. Uzależnień

W dniach 14-15.11.2024 r. odbyła się konferencja dla Pełnomocników Gminnych ds. Uzależnień powołanych przez Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów Miast z terenu Województwa Małopolskiego. Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Krakowie oraz Ekspertem Wojewódzkim ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego.

Konferencja stanowiła odpowiedź na potrzeby i sugestie zgłoszone po ubiegłorocznej edycji wydarzenia. Program spotkania został starannie przygotowany, aby sprostać oczekiwaniom uczestników oraz wprowadzić nowe i praktyczne podejścia do problematyki uzależnień.

Pierwsza część wydarzenia koncentrowała się na dialogu motywującym w kontekście pracy z osobami uzależnionymi oraz współuzależnionymi. Podkreślone zostało znaczenie tego narzędzia terapeutycznego, które stanowi wsparcie nie tylko dla osób z problemem, ale także dla ich bliskich, pokazując, jak istotny jest kontekst społeczny w procesie leczenia. Uczestnicy mieli okazję czynnie włączyć się w dyskusję, zadawać pytania, a także przeprowadzić praktyczne ćwiczenia, sprawdzając swoją wiedzę na temat dialogu motywacyjnego na wybranych studiach przypadków.

Omówione zostały również zagadnienia związane z systemową terapią rodzin w obliczu problematyki uzależnień. Podkreślono, że skuteczność interwencji zależy od zaangażowania całej rodziny, a nie tylko pojedynczego pacjenta. Zwrócono także uwagę na znaczenie dokładnej diagnozy systemowej, która uwzględnia środowiskowe czynniki wpływające na problem uzależnienia.

Następnie szczegółowo omówiona została procedura zobowiązania do leczenia, ze wskazaniem na najczęstsze trudności, z jakimi borykają się członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Uczestnicy mieli szansę na wymianę doświadczeń i poszukiwanie rozwiązań, inspirując się doświadczeniami prelegenta.

Druga część konferencji poświęcona była głównie problemom młodzieży: skąd się biorą, jak je rozumieć, jak im przeciwdziałać. Nasi eksperci omówili mechanizmy budowania odporności psychicznej u dzieci i młodzieży oraz rolę rodzin i wsparcia dorosłych w tym procesie. Podkreślili również aktualne zagrożenia i problemy, z jakimi zmaga się młodzież, w tym problem uzależnień, depresji oraz myśli samobójcze.

W tegorocznej edycji konferencji uczestniczyło ponad 70 przedstawicieli gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział, a także budowanie pozytywnej atmosfery tego wydarzenia. Wasze wsparcie stanowi dla nas inspirację do dalszego działania i zwiększenia naszych wysiłków w celu dostosowania programu kolejnych edycji konferencji do Państwa potrzeb i oczekiwań. Cieszymy się na kolejne spotkania oraz możliwość wspólnego rozwoju w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom na terenie naszego województwa.

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji