W obliczu globalnej epidemii HIV, która wciąż pozostaje poważnym problemem zdrowotnym i społecznym, konieczność przeciwdziałania zakażeniom jest niezwykle ważna. Mimo ogromnego postępu w diagnostyce i leczeniu, skuteczna profilaktyka HIV jest kluczowym elementem w walce o zdrowie publiczne oraz bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa.
11 grudnia 2024 roku w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona profilaktyce HIV, zorganizowana przez Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Profilaktyki Zdrowotnej „Jeden Świat”.
Wydarzenie zgromadziło pracowników placówek szkolno-wychowawczych — nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół, psychologów szkolnych, a także osób zaangażowanych w edukację zdrowotną.
Uczestników spotkania przywitała Pani Katarzyna Kosik-Gajewska Z-ca Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W swojej przemowie podkreśliła, że data spotkania jest nieprzypadkowa, bowiem grudzień uznawany jest za miesiąc profilaktyki i podnoszenia świadomości społecznej związanej z zakażeniami wirusem HIV: „To idealny czas, aby wspólnie zaangażować się w walkę z tym globalnym wyzwaniem”.
Konferencja stanowiła okazję do zaprezentowania m.in. aktualnych wytycznych dotyczących profilaktyki, w tym profilaktyki farmakologicznej – zarówno przed jak i po ekspozycyjnej. W trakcie wykładu podkreślono znaczenie nowoczesnych metod leczenia i profilaktyki, takich jak PrEP. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z obowiązującymi praktykami w zakresie profilaktyki oraz zasadami ich finansowania.
Poruszono również temat ukrytych kosztów profilaktyki, czyli jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowo prowadzonych kampanii społecznych oraz działań edukacyjnych. Podkreślono dlaczego warto się testować, kto powinien wykonać test oraz w jakim terminie od ewentualnej ekspozycji należy go wykonać aby wynik był wiarygodny. Podano również informację, w jakich miejscach oraz na jakich zasadach są wykonywane testy w kierunku zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową.
Kolejnym ważnym tematem poruszanym w trakcie konferencji była edukacja seksualna prowadzona zarówno w szkołach, jak i w rodzinie – jakie powinny być warunki, zasady oraz kompetencje osób ją realizujących, a także skutki wynikające z zaniechania jej stosowania. Kolejny raz podkreślono potrzebę wprowadzenia rzetelnej edukacji seksualnej do szkół, co może znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby nowych zakażeń wśród młodzieży.
Zaprezentowano również, jakie działania wpisują się redukcję szkód związaną z zakażeniami w kontekście używania substancji psychoaktywnych, jako skuteczne podejście profilaktyczne. Na zakończenie spotkania poruszone zostały kwestie związane z aktualnymi przepisami prawa w kontekście zakażenia HIV.