W dniu 6.12.2014 r odbyło się posiedzenie Małopolskiej Rady ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom połączone ze spotkaniem Międzyinstytucjonalnej Platformy Współpracy na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii. W wydarzeniu wzięli udział eksperci, przedstawiciele samorządów oraz organizacji działających na rzecz profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom. Celem spotkania było omówienie najnowszych inicjatyw, programów oraz działań mających na celu walkę z uzależnieniami, a także zaprezentowanie dobrych praktyk w tej dziedzinie.
Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem Aktów Powołania nowo powołanym członkom Rady, przez Panią Katarzynę Kosik-Gajewską Zastępcę Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej, która pełni również funkcję wiceprzewodniczącej Rady.
Pani Katarzyna Kosik-Gajewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej.
W dalszej części spotkania głos zabrała Pani Barbara Bętkowska-Korpała - Konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii uzależnień, która przedstawiła działania podejmowane w ramach reformy w obszarze zdrowia psychicznego, w tym przeciwdziałania i leczenia uzależnień. Zaprezentowała również rekomendacje dla rozwoju leczenia dzieci i młodzieży z problemem uzależnienia oraz dostępne ścieżki opieki nad nastolatkiem z zaburzeniami używania środków psychoaktywnych. Wystąpienie Pani konsultant zawierało także informacje dotyczące podjętych działań w zakresie prawnej regulacji zawodu specjalisty psychoterapii uzależnień.
Uczestnicy spotkania zadają pytania po wykładzie Pani Barbary Bętkowskiej-Korpały - Konsultant krajowej w dziedzinie psychoterapii uzależnień
Następnie, Pani Jolanta Ryniak - Konsultant wojewódzki w dziedzinie psychoterapii uzależnień, zaprezentowała jak wygląda dostępność i finansowanie świadczeń dla dzieci i młodzieży w zakresie leczenia uzależnień w województwie małopolskim. Przedstawiła również aspekty, które wymagają szczególnej uwagi. Na koniec nakreśliła plany działań podejmowanych przez konsultanta wojewódzkiego w 2025 roku.
Kolejnym punktem programu była prezentacja wykładu „Zmiana polityki alkoholowej państwa – medialne zapowiedzi czy realna szansa na zmiany?”, podczas którego przypomniane zostały postawy prawne oraz informacje związane z procedurą wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zaprezentowane zmiany ustawowe, które pozwoliłyby ograniczyć nadużycia związane ze sprzedażą napojów alkoholowych, a także narzędzia jakie posiadają samorządy gminne w zakresie ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz odczuwalnych dla mieszkańców korzyści z wprowadzenia ograniczeń.
Pan Mariusz Nawrot – Dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień podczas prezentacji wykładu „Zmiana polityki alkoholowej państwa – medialne zapowiedzi czy realna szansa na zmiany?”
W trakcie spotkania zaprezentowano również przykłady działań służących profilaktyce realizowanych na poziomie lokalnym. Przedstawicielka gminy Andrychów podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wdrażania działań z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom oraz pokazała, w jaki sposób lokalne inicjatywy mogą wpływać na poprawę zdrowia społeczności.
Przedstawicielka gminy Andrychów, Pani Marta Kajzer, dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wdrażania działań z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom.
Monar Drop-in Krakowska 19 zaprezentował projekt „Redukcja szkód wśród osób używających substancji psychoaktywnych”, który ma na celu zmniejszenie ryzyka zdrowotnego związanego z używaniem substancji. Program ten opiera się na podejściu redukcji szkód (ang. harm reduction) i jest realizowany z myślą o osobach, które nie są jeszcze gotowe do pełnej abstynencji.
Na zakończenie Pani Katarzyna Kosik-Gajewska, Pani Karolina Załęga – Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego oraz Pani Katarzyna Kosiorowska – koordynator Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Krakowie zaprezentowały działania zrealizowane w 2024 r. w ramach Małopolskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w tym w tym uzależnieniom behawioralnym na lata 2022-2026.
Pani Katarzyna Kosik-Gajewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej, omawia działania zrealizowane w 2024 r. w ramach Małopolskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w tym w tym uzależnieniom behawioralnym na lata 2022-2026.
Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat dalszych kroków w walce z uzależnieniami. Uczestnicy podkreślili wagę współpracy oraz zaangażowania różnych sektorów w skuteczne przeciwdziałanie problemom uzależnień.