Szczepienia ochronne to nasze skuteczne wsparcie w walce z chorobami zakaźnymi – z tym stwierdzeniem zgodzili się uczestnicy Warsztatów profilaktyki zdrowotnej dla samorządów terytorialnych, stawiając jednocześnie pytania i poszukując odpowiedzi – jak skutecznie projektować i realizować tego rodzaju działania.
Warsztaty miały miejsce w Żywcu, 13 grudnia 2024 roku i były kolejnym wydarzeniem z tego cyklu organizowanym przez Fundację Zdrowia Publicznego w Krakowie.
Województwo Małopolskie od wielu lat realizuje programy profilaktyczne skierowane do mieszkańców całego obszaru Małopolski, w tym również w zakresie szczepień ochronnych. Dyrektor Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Dominika Studnicka zwróciła uwagę uczestników na fakt, że niepokojące dane o wzrastającej systematycznie liczbie odmów obowiązkowych szczepień ochronnych zobowiązują do budowania pozytywnego nastawienia do tej bezpiecznej i skutecznej formy wzmacniania odporności. Równocześnie zachęciła uczestników do zapoznania się z doświadczeniami Województwa Małopolskiego w tym zakresie.
Z inicjatywy Województwa Małopolskiego, w latach 2014-2024 opracowano i zrealizowano 3 programy profilaktyczne w zakresie szczepień ochronnych (przeciw pneumokokom, wirusowi brodawczaka ludzkiego, meningokokom typu B). Szczepieniami obejmowano dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych, żłobków, klubów dziecięcych oraz dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie powiatów współpracujących z gminami, które wdrażały programy wspólnie z Województwem Małopolskim. [czytaj więcej]
Warsztaty w Żywcu umożliwiły wymianę doświadczeń w kręgu ekspertów i organizatorów działań z zakresu zdrowia publicznego ukierunkowanych na szczepienia ochronne.
zdjęcie: Pexels.com/FRANK MERIÑO