HPV. Szczepienia i edukacja dziewcząt

Szczepienia przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2020 roku

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie kontynuuje szczepienia przeciwko HPV dziewcząt z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce. Akcji szczepień towarzyszą działania informacyjno-edukacyjne poświęcone profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Całość przedsięwzięcia finansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego.

Szczepienia adresowane są do dziewcząt w wieku od 9 do 18 roku życia, które aktualnie mają rozpoczęty schemat szczepień i przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce.

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a infekcja wirusowa może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy. Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie z Internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł.

Z myślą o ich edukacji zorganizowano webinar ze specjalistą chorób zakaźnych i pediatrą, dr hab. n. med. Hanną Czajką. Podczas interaktywnego spotkania, rozwiano wiele mitów dotyczących HPV, a słuchacze mogli zadawać pytania ekspertowi.

Ponadto przygotowana została seria trzech prozdrowotnych podcastów pt. "Profilaktyka - pierwszy krok do zdrowia bez HPV", ukazujących problem zakażeń HPV z perspektywy specjalisty chorób zakaźnych, ginekologii onkologicznej oraz psychiatry. Nagrania adresowane są zarówno do szczepionych dziewczęt jak i szeroko rozumianianych mieszkańców Małopolski w tym nastolatków i ich rodziców. Dostęp do nagrań jest powszechny i promowany m.in. w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube) oraz na stronie profilaktykawmalopolsce.pl.

POSŁUCHAJ PODCASTÓW

 

 

 

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji