Szczepienia przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w 2020 roku
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie kontynuuje szczepienia przeciwko HPV dziewcząt z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce. Akcji szczepień towarzyszą działania informacyjno-edukacyjne poświęcone profilaktyce zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Całość przedsięwzięcia finansowana jest ze środków Województwa Małopolskiego.
Szczepienia adresowane są do dziewcząt w wieku od 9 do 18 roku życia, które aktualnie mają rozpoczęty schemat szczepień i przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Małopolsce.
Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, a infekcja wirusowa może prowadzić m.in. do raka szyjki macicy. Wiedzę na tematy związane z aktywnością seksualną i chorobami przenoszonymi w ten sposób, młodzież czerpie z Internetu, lecz często z niesprawdzonych źródeł.
Z myślą o ich edukacji zorganizowano webinar ze specjalistą chorób zakaźnych i pediatrą, dr hab. n. med. Hanną Czajką. Podczas interaktywnego spotkania, rozwiano wiele mitów dotyczących HPV, a słuchacze mogli zadawać pytania ekspertowi.
Ponadto przygotowana została seria trzech prozdrowotnych podcastów pt. "Profilaktyka - pierwszy krok do zdrowia bez HPV", ukazujących problem zakażeń HPV z perspektywy specjalisty chorób zakaźnych, ginekologii onkologicznej oraz psychiatry. Nagrania adresowane są zarówno do szczepionych dziewczęt jak i szeroko rozumianianych mieszkańców Małopolski w tym nastolatków i ich rodziców. Dostęp do nagrań jest powszechny i promowany m.in. w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube) oraz na stronie profilaktykawmalopolsce.pl.