Przemoc seksualna wobec dzieci – Rozmawiaj i Reaguj!

 Smutna czarnobiała twarz dziewczynki. Obok napis "Nie wybaczysz sobie że nie zauważyłeś".

Grafika: Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15

Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 (w skrócie: PKDP) od 13 grudnia 2022 roku realizuje w przestrzeni internetowej kampanie społeczną pt. „#RozmawiajReaguj”, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.

Edukacja dorosłych

Kampania jest skierowana do wszystkich obywateli, a w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. Ważna jest jak najszybsza pomoc tym, którzy zostali skrzywdzeni.

Na stronie kampanii – www.pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie zostały zamieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.

W ramach kampanii powstała również seria plakatów, które można pobrać poniżej lub otrzymać w wersji papierowej po uzupełnieniu formularza: forms.office.com/e/VEHxR7Jxuv

Państwowa Komisja przygotowała także ofertę edukacyjną dla placówek oświatowo-wychowawczych, są to m.in.: spotkania z rodzicami, lekcje z dziećmi na temat profilaktyki wykorzystania seksualnego dzieci czy dodatkowe materiały edukacyjne. Zgłoszenia pod adresem e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dzieci ofiarami przemocy seksualnej

PKDP opublikowała również raporty opisujące tematykę, zawierające rekomendacje, ale także ukazujące skale problemu. Wg danych z 2021 roku wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. W 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego.

Raporty dostępne są pod linkiem pkdp.gov.pl/baza-wiedzy/raporty-komisji

Rozmawiaj i reaguj

Najczęściej dziecko samo ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. Warto pamiętać, że obojętność, lekceważenie przemocy seksualnej i podzielanie fałszywych, stereotypowych przekonań na jej temat przyczynia się do zwiększenia skali problemu. Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.

Materiały do pobrania

Plakat „nie rozmawiałeś”

Plakat „nie uwierzyłeś”

Plakat „nie zauważyłeś”

Więcej informacji na stronie pkdp.gov.pl/nie-wybaczysz-sobie

 

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji