"Bezpieczni bo zaszczepieni" Program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027, w 2023 roku

O programie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie realizuje szczepienia przeciwko zakażeniom meningokokowym typu B dzieci przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-5 lat i 14-18 lat oraz dzieci przebywających w żłobkach/klubach dziecięcych. Szczepieniom towarzyszyć będzie kampania informacyjno-edukacyjna poświęcona profilaktyce zakażeń meningokokami typu B.

Tegoroczna edycja programu szczepień potrwa od września i zakończy się nie później niż 19 grudnia 2023 roku.

Kto może zostać zaszczepiony?

W ramach programu, szczepione będą dzieci i młodzież w wieku 0-18 lat (w tym młodzież kończąca w 2023 roku 18 lat), w pierwszej kolejności przebywające w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-5 lat i 14-18 lat oraz dzieci przebywające w żłobkach/klubach dziecięcych.

Schemat dawkowania

Obowiązujący schemat dawkowania szczepionki przeciwko zakażeniom meningokokowym typu B obejmuje podanie dwóch lub trzech dawek w danej grupie wiekowej w celu uzyskania pełnej ochrony.

Liczba odbiorców

Rekomendowany schemat szczepień zakładający podanie w danym roku przynajmniej dwóch dawek szczepionki w docelowych grupach wiekowych pozwoli zaszczepić w ramach programu ok. 175 dzieci (liczba dawek przeznaczonych do wykorzystania w 2023 roku – 350).

Kampania informacyjno-edukacyjna

Kampania informacyjno-edukacyjna dostarczy rodzicom szerszej wiedzy o szczepieniach swych dzieci o tym, że szczepienie przeciwko meningokokom jest nie tylko bezpieczne ale i bardzo potrzebne. Planowa jest m.in. kampania on-line, której celem będzie wyjaśnienie wątpliwości rodziców oraz odpowiedzenie na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakażeń meningokokowych.

Zgłoszenia:

Informacje o zgłoszeniach do programu dla placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz żłobków/klubów dziecięcych zostaną przekazane w sierpniu 2023 r.

Koordynator merytoryczny zadania:

dr hab. n med. Hanna Czajka, profesor nadzwyczajny UR, lekarz pediatra, specjalista w zakresie chorób zakaźnych.

Członek–założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek Grupy Doradczej ds. Szczepień Ochronnych Europy Środkowej (CEVAG). Autorka i koordynatorka profilaktycznych programów zdrowotnych realizowanych między innymi przez władze samorządowe Województwa Małopolskiego. Autorka/współautorka wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych, podręczników i poradników w zakresie szczepień ochronnych.

Szczepienia realizowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji