Kolejni Małopolanie odważyli się na zdrowie

Minęło właśnie 5 lat, gdy Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem rozpoczął realizację programu w obszarze zwalczania nadwagi i otyłości oraz propagowania zdrowego stylu życia wśród Małopolan. W poprzednich czterech edycjach programu realizowanego przez zakopiańską placówkę udział wzięło ponad 320 mieszkańców Subregionu Podhalańskiego. Opiekę nad uczestnikami sprawował zespół specjalistów tj. lekarz, fizjoterapeuta, psycholog i dietetyk. Każdy z nich miał do spełnienia ważną rolę. Lekarz przeprowadził wstępną kwalifikację uczestników oraz przydzielił do właściwych grup zróznicowanych pod względem aktywności fizycznej, fizjoterapeuta dobierał indywidualnie ćwiczenia na przyrządach, prowadził także zajęcia na sali gimnastycznej i w basenie rehabilitacyjnym, psycholog motywował do zmiany zachowań żywieniowych i utrzymania ich, także po zakończeniu programu, natomiast dietetyczka oprócz wsparcia i specjalistycznego poradnictwa w trakcie indywidualnych i grupowych spotkań, przygotowała dla każdego uczestnika plan żywieniowy odpowiadającą zapotrzebowaniu i preferencjom kulinarnym.

-No i tak, dzięki obustronnemu zaangażowaniu, powiat tatrzański, skąd pochodzi zdecydowana większość uczestników, stał się „lżejszy” o ponad 1,5 tony – stwierdza Dyrektor Szpitala Krystyna Walendowicz. – Tyle bowiem kilogramów pozostawili u nas przez te 5 lat uczestnicy programu. A sami wyszli lżejsi, zdrowsi, radośniejsi, bardziej otwarci na otoczenie. Wiemy, że niektórzy zmienili pracę, o którą z powodu nadwagi wstydzili się aplikować.

Czwarta edycja programu realizowana przez Szpital w Zakopanem zakończyła się 16 grudnia.2021 roku Wzięły w niej udział 102 osoby, podzielone na 2 grupy. Każda z grup przez 12 tygodni (2-3 razy w tygodniu) intensywnie ćwiczyła na urządzeniach, w sali gimnastycznej i w basenie. Dietetyczka prezentowała, jak niewiele trzeba, by zdrowe żywienie stało się codziennym towarzyszem. A psycholog dbała, by troska o własne ciało, zdrowie i samopoczucie utrzymywała się zawsze na wysokim poziomie. Już widoczny efekt – to średnio 5 kg mniejsza masa ciała, niż na początku programu. Rekordzista I grupy zmniejszył swą wagę o 9,5 kg, w grupie  II rekordowy wynik to 12 kg. Wyniki te, w kontekście trwającego tylko 12 tygodni programu, budzą szacunek. I tak jak w poprzednich latach dla najbardziej zaangażowanych  uczestników oraz dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

- Bo stosowanie zdrowego żywienia i utrzymywanie aktywności fizycznej to nie jest  katowaniem własnego organizmu. Z czasem staje się to tak naturalne, że  człowiek zadaje sobie pytanie „dlaczego wcześniej na to nie wpadłem” – mówi dalej Krystyna Walendowicz. – Z prowadzonych z uczestnikami rozmów, a wielu  z nich uczestniczy w programie po raz kolejny, wynika, że pozyskane w programie umiejętności i nabyta wiedza stają się nieodłącznym elementem dnia codziennego. Zdrowe żywienie – tak, intensywny spacer – tak, czasami „słodkie szaleństwo” – a czemu nie. I takie efekty oraz postawy uczestników utwierdzają nas w przekonaniu, że program warto kontynuować i w następnych latach.

Przypomnijmy, że w 2021 roku po raz pierwszy realizatorami programu dotyczącego zapobiegania nadwadze i otyłości realizowanego ze środków budżetu Województwa Malopolskiego były trzy podmioty lecznicze: Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem, Uzdrowisko Rabka S.A oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.

Zdjęcie: www.pixabay.pl

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji