Lżejsza waga i zdrowe nawyki - kolejni pacjenci zakopiańskiego Szpitala ukończyli program

 To już 6 lat od kiedy Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem zaczął realizować program zwalczania nadwagi i otyłości oraz propagowania zdrowego stylu życia, a więc zdrowe odżywianie i codzienną aktywność fizyczną.

 W pięciu edycjach programu udział wzięło ok. 550 mieszkańców Subregionu Podhalańskiego. Opiekę nad uczestnikami sprawowali: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog  i dietetyk. Każdy z nich miał do spełnienia ważną rolę: lekarz dbał, by zajęcia nie zaszkodziły zdrowiu, fizjoterapeuta dobierał indywidualnie ćwiczenia na przyrządach, prowadził także zajęcia na sali gimnastycznej i w basenie rehabilitacyjnym, psycholog motywował do stosowania się do zasad, także po zakończeniu programu, a dietetyczka oprócz szerokiego poradnictwa przeprowadzała indywidulane spotkania, dobierając każdemu indywidualną dietę.

W tegorocznej edycji do programu zakwalifikowano wstępnie 130 osób, natomiast ukończyło 114 uczestników, którzy zrealizowali pełny zakres program. Każdy z uczestników przez 12 tygodni (2-3 razy w tygodniu) intensywnie ćwiczył na urządzeniach w sali gimnastycznej i na basenie. Dietetyczka prezentowała, jak niewiele trzeba, by zdrowe żywienie stało się codziennym nawykiem. A psycholog dbała, by troska o własne ciało, zdrowie i samopoczucie utrzymywała się zawsze na wysokim poziomie. Rekordzistka ukończyła program lżejsza, aż o 15 kg.  Inni pacjenci także osiągnęli doskonałe efekty w postaci spadku masy ciała ok. 10 kg. Wyniki te, w kontekście trwającego tylko 12 tygodni programu, budzą szacunek. Dla najbardziej zaangażowanych  uczestników oraz dla tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, zakopiański Szpital przygotował atrakcyjne nagrody, a dyplomy potwierdzające udział w programie otrzymali wszyscy uczestnicy. Tegoroczna edycja programu, podobnie jak poprzednie była realizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji