15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Europejski Dzień walki z Rakiem Piersi pexels klaus nielsen

 Źródło: Pexels, autor: Klaus Nielsen

Od 1985 roku październik jest uznawany jako miesiąc profilaktyki raka piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Natomiast w 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Celem tego dnia jest podkreślenie znaczenia wykonywania systematycznych badań profilaktycznych, samobadania piersi oraz konsultacji u specjalistów, a także promowanie rzetelnej wiedzy na temat nowotworów oraz tzw. czujności onkologicznej.

W powyższe cele wpisuje się realizacja programu zdrowotnego pn. „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”, zainicjowanego przez Województwo Małopolskie w 2012 roku.

„Przechytrzyć raka” to hasło przewodnie, towarzyszące od samego początku trwania Programu. Nawiązuje do tego, na co należy zwrócić uwagę aby cieszyć się zdrowiem i długim życiem. Program wskazuje jakie zmiany można wprowadzić w dotychczasowym stylu życia aby zmodyfikować go na bardziej prozdrowotny.

W ramach Programu odbywają się spotkania edukacyjne podczas, których lekarz onkolog przedstawia kluczowe informacje związane z ogólnie pojętym problemem chorób nowotworowych, m.in. na temat najczęstszych objawów nowotworów złośliwych, na które należy zwracać uwagę, a co w konsekwencji pozwoli wcześnie rozpoznać raka i skutecznie go leczyć. Podczas spotkania odbywa się także instruktaż nauki samobadania piersi. Informacje dotyczące terminów i godzin spotkań w tegorocznej edycji programu można znaleźć na naszej stronie w zakładce Spotkajmy się Programu onkologicznego.

Dla osób, które nie będą miały możliwości uczestniczenia w spotkaniach edukacyjnych oraz dla tych, które po spotkaniu chciałyby rozwiać swoje wątpliwości lub zasięgnąć porady lekarza onkologa uruchomiony został Onkologiczny Telefon Zaufania. Szczegóły na temat funkcjonowania Onkologicznego Telefonu Zaufania znajdują się w zakładce Onkologiczny telefon zaufania.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami na temat chorób nowotworowych dostarczającymi wiedzy na temat objawów, diagnostyki i leczenia, przygotowanymi przez lekarzy i specjalistów z zakresu onkologii.

  

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji