Dzień Bezpiecznego Internetu (skr. DBI) został ustanowiony w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”, którego celem jest zredukowanie narażenia dzieci i młodzieży na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.
Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony w całej Europie w pierwszej połowie lutego. W 2022 roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 8 lutego.
Obchody DBI w 2022 roku w Polsce
Głównymi organizatorami DBI w Polsce są NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, którzy od 2005 roku są odpowiedzialni za realizację w Polsce programu Safer Internet, obecnie „Łącząc Europę” ( ang. Connecting Europe Facility – CEF).
W tym roku organizatorzy po 18. raz podejmują są liczne działania, które mają służyć inicjowaniu i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Jednym z nich jest organizacja konferencji z okazji DBI adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.
W tym roku konferencja on-line odbędzie się 8 lutego 2022 roku w godz. 17:00-20:00. Link do transmisji wideo na żywo – kliknij tutaj, aby otworzyć stronę wydarzenia na Facebooku.
Dodatkowo na stronie SaferInternet.pl dostępne są materiały edukacyjne i promocyjne przygotowane w ramach tegorocznych obchodów DBI.
Bądź z innej bajki
Dodatkowo w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu pragniemy przypomnieć kampanię edukacyjną „Bądź z innej bajki” realizowaną w 2020 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury, która zwraca uwagę na zagrożenia, z którymi coraz częściej spotykają się najmłodsi użytkownicy Internetu, a adresowana była zarówno do dzieci i młodzieży, jak i ich rodziców. W kampanii spotykamy bohaterów znanych z bajek i baśni, którzy zmierzą się z nowymi zagrożeniami, które są jak najbardziej rzeczywiste i współczesne.
Złota Rybka i Grooming
Czerwony Kapturek i Cyberprzemoc
Królowa Śniegu i Patostreamy
Śpiąca Królewna i FOMO