„ZE ZDROWIEM” – zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

"Ze zdrowiem” to nowy magazyn wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W każdym jego numerze znajdziemy dawkę wiedzy na wybrany temat przekazany w przystępny sposób, praktycznymi radami oraz z przejrzystymi grafikami.

Najnowszy numer magazynu został poświęcony tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Powstał on we współpracy z Fundacją eFkropka, która zajmuje się zapobieganiem izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałaniem ich stygmatyzacji i przełamywaniem stereotypów związanych z chorobami psychicznymi.


Ze zdrowiem zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży pierwsza strona

Kliknij, aby otworzyć magazyn w nowej karcie

W magazynie znajdują się następujące artykuły:

Wspieranie rozwoju psychicznego dziecka

Troszczenie się o zdrowie psychiczne dziecka jest ważne na każdym etapie jego rozwoju. Jeśli nauczysz dziecko samoakceptacji i rozwiązywania problemów, będzie lepiej radzić sobie z wyzwaniami w dorosłym życiu.

Nadciągają kłopoty

Co wywołuje kryzys psychiczny? Zwykle pojawia się jakaś nieoczekiwana przeszkoda, trudność czy wydarzenie losowe. Gdy dziecko nie potrafi sobie poradzić z nową sytuacją – reaguje kryzysem.

Wołanie o pomoc

Nie zawsze zauważasz, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Młodość to okres buntu i wiele zachowań kładziemy na karb dojrzewania. Zdarza się, że po pomoc zgłaszamy się dopiero wtedy, kiedy załamanie zdrowia psychicznego się pogłębiło. Gdy pojawiają się samookaleczenia, alkohol, narkotyki, odmowa chodzenia do szkoły, próby samobójcze. Na problemy psychiczne bardziej narażone są osoby bardzo wrażliwe

Co możesz zrobić?

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma problemy natury psychicznej? Jest smutne, wycofane albo przeciwnie – nadaktywne? Spróbuj się dowiedzieć, co je martwi. W odzyskiwaniu równowagi bardzo ważna jest wspierająca relacja z empatyczną osobą

Pomoc w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma kłopoty natury psychologicznej, poszukaj wsparcia. Za zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu lub szkole odpowiada dyrektor. Wsparcia udzielają także poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Taka pomoc jest dobrowolna i nieodpłatna

Pomoc w systemie opieki zdrowotnej

Specjaliści ochrony zdrowia psychicznego starają się zrozumieć przyczyny problemów i postawić diagnozę. Dzięki temu mogą dobrać najlepsze leczenie. Leki mogą być częścią leczenia, ale w leczeniu dzieci psychoterapia i terapia rodzin jest często najważniejsze.

Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?

Po pomoc psychologiczną, psychiatryczną lub na leczenie uzależnień możesz zgłosić się do specjalistów pracujących w ramach NFZ. Są to m.in. psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy.

Telefony wsparcia

Fachową pomoc psychologiczną można uzyskać za pośrednictwem specjalnych linii pomocowych. Po drugiej stronie są życzliwe osoby, które znają się na problemach dzieci i młodzieży i wiedzą, jak im i Tobie pomóc.

Grafika: Narodowy Fundusz Zdrowia

Programy profilaktyczne

Logo Małopolski

Kontakt

Departament Zdrowia, Rodziny,
Równego Traktowania i Polityki Społecznej

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, 31-017 Kraków

tel.: 12 63 03 202
e-mail: profilaktyka@umwm.malopolska.pl 

Profilaktyka

Profilaktyka zdrowotna to wszelkiego rodzaju działania mające na celu zapobieganie chorobom oraz innym czynnikom, które negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia, zarówno indywidualnego jak i całej populacji